Stacja uzdatniania wody Rankingi z 20 kwietnia 2024

Jaka będzie odpowiednia do instalacji domowej? Którą najlepiej kupić? Poradnik zakupowy wraz z rankingiem stacji do uzdatniania wody.

stacje uzdatniania wody
stacje uzdatniania wody

Podstawowym zadaniem domowej stacji uzdatniającej wodę, jest poprawa jej jakości. Od tego, jaką pijemy wodę, zależy przede wszystkim nasze zdrowie. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej stacji uzdatniającej do naszego domu. Czym należy się kierować przy jej wyborze?


Jak działa stacja uzdatniania wody?

Woda uzdatniona to w skrócie, taka woda, która jest zdatna do picia – czyli spełnia określone normy i wymagania względem jej jakości. To właśnie dzięki stacjom uzdatniającym z wody eliminowane są związki żelaza czy manganu. Zbyt wysokie stężenie tych pierwiastków chemicznych jest nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale wpływa także destrukcyjnie na stan rur (utrudnia swobodny przepływ) i urządzeń AGD.

Kolejnym powszechnym i uciążliwym problemem, z którym uporać się ma za zadanie stacja uzdatniająca, jest wysoka twardość wody. Twarda woda przesusza skórę, nie nadaje się do prania, a na dodatek posiada nieprzyjemny gorzkawy posmak. Na szczęście jest na to sposób. W trakcie procesu zmiękczania uzdatniacz likwiduje z wody jony magnezu oraz wapnia i zastępuje je jonami sodu.

Zmiękczona woda pozytywnie wpływa na zdrowie, nie zostawiając już nieestetycznych osadów na umywalkach czy wannach.


Jaką stację uzdatniającą wybrać?

Wybór stacji uzdatniającej wodę powinien być uzależniony od problemu, z jakim się borykamy. W większości przypadków tym problem jest twarda woda, na którą najlepiej zadziała uzdatniacz usuwający z niej magnez i wapń – tym samym wpływając na zmiękczenie wody.

➲ Zobacz również  Bateria prysznicowa

Bywa jednak, że przed podjęciem dalszych działań niezbędne jest – szczególnie przy mniejszych budowlach – wykonanie badań fizyko-chemicznych wody. Dzięki badaniom określimy, na jaki rodzaj filtra uzdatniającego najlepiej się zdecydować. Do najpopularniejszych należą:

 • zmiękczacze (usuwają twardość wody),
 • odmanganiacze (usuwają z wody mangan),
 • odżelaziacze (usuwają żelazo).

Ważna dla domu inwestycja

Uzdatniona woda to korzyści nie tylko dla zdrowia, ale też dla całego domu: urządzenia pozbawione osadów i kamienia dłużej zachowają swoją żywotność, a my zaoszczędzimy pieniądze.


Stacje uzdatniania wody w Rankingu TOP10

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie zawiera 10 najchętniej wybieranych stacji uzdatniania wody. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Jakie parametry brać pod uwagę?

Wybór konkretnego modelu uzdatniacza wody powinien być dostosowany indywidualnie do potrzeb naszej domowej instalacji. Co zatem jest kluczowe przy wyborze i co należy brać pod uwagę przede wszystkim?

 • poziom natężenia zużycia wody – określa on, w jakim tempie domownicy wykorzystują wodę na co dzień. Uzależnione jest to oczywiście od posiadania w naszym wnętrzu różnorodnych sprzętów oraz zabudowań, takich jak pralka, zmywarka w kuchni, kabina prysznicowa, wanna. Aktualny poziom możemy oszacować wykorzystując do tego wodomierz. Pamiętajmy, aby przy ostatecznym wyniku, który posłuży nam do wyboru konkretnego uzdatniacza wody, kierować się wartościami maksymalnymi;
 • poziom zużycia dobowego – również biorąc pod uwagę odczyty (im więcej dni będziemy brali pod uwagę, tym precyzyjniej oszacujemy nasze faktyczne zużycie) warto uwzględniać ich poziom maksymalny. Z reguły nawet intensywne zużycie wody przez kilka osób w domu nie powinno przekraczać dobowej wartości 1 m3;
 • przeznaczenie – inaczej sprawa wygląda, gdy potrzebujemy stacji uzdatniania do całego domu czy też do samej łazienki. W przypadku tego drugiego rozwiązania bierzemy pod uwagę tylko natężenie oraz zużycie wody jedynie w tym pomieszczeniu;
 • skład wody – to on powinien określać, czego tak naprawdę potrzebujemy do naszej instalacji. Wykonując taką analizę (najlepiej zleconą prywatnemu laboratorium albo sanepidowi) lub też posiłkując się informacjami dostępnymi na stronie www wodociągu (jeżeli takowe informacje są udostępnianie i jeżeli oczywiście korzystamy z sieci wodociągowej) będziemy mogli skupić się na doborze odpowiedniego filtra uzdatniającego. Przy twardej wodzie warto postawić na zmiękczacz, przy nadmiarze żelaza – odżelaziacz, a przy zbyt wysokim poziomie manganu – odmanganiacz. Przy wodzie z wysoką zawartością chloru stosuje się filtr węglowy z wkładem typy blokowego. Niektóre lepsze modele uzdatniaczy oferują filtry wielofunkcyjne;
 • eksploatacja – w specyfikacji technicznej konkretnego modelu stacji uzdatniania wody powinna być informacja odnośnie zużycia soli, niezbędnej do płukania. Z reguły na 100 litrów wody będziemy potrzebowali 2,5-3 kg soli;
 • cena i wielkość uzdatniacza – zarówno jeden, jak i drugi parametr, są zwykle ze sobą skorelowane. W tych przypadkach gabaryty dostosowujemy do zapotrzebowania i wydajności urządzenia. Mniejszy uzdatniacz do wykorzystania tylko w łazience znajdziemy za kwotę grubo poniżej 1000 zł, z kolei duży i wydajny na potrzeby całego domu będzie wymagał wyłożenia dobrych kilku tysięcy zł;
 • wymiana wkładów w filtrach – powinna być wykonywana okresowo, zaleca się ich wymianę przynajmniej raz na kwartał.
➲ Zobacz również  Bateria wannowa

Ostatnie znalezione hasła:

 • https://www iraa pl/stacja-uzdatniania-wody/
 • jaka stacja uzdatniania wody
 • stacja uzdatniania wody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Zawór termostatyczny

pt. paź 30 , 2020
Zawór termostatyczny to bardzo przydatne urządzenie, które ułatwi nam kontrolowanie […]
zawór termostatyczny

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.