Osuszacz powietrza do łazienki Rankingi z 19 kwietnia 2024

Jaki odwilżacz najlepiej sprawdzi się w przestrzeni łazienkowej? Co brać pod uwagę przy wyborze dobrego osuszacza powietrza?

Wysoki poziom wilgotności panujący w przestrzeni sanitarnej w dłuższej perspektywie może skutkować pojawieniem się grzyba oraz pleśni na ścianie i podłodze, w szczególności w zakamarkach. Nie zawsze nasz system wentylacyjny poradzi sobie z wilgocią, dlatego w niektórych przypadkach warto skorzystać z dodatkowej pomocy, jaką jest zakup osuszacza powietrza.

Jaki osuszacz powietrza najlepszy do łazienki? Poradnik zakupowy i Ranking osuszaczy powietrza.
Jaki osuszacz powietrza najlepszy do łazienki? Poradnik zakupowy i Ranking osuszaczy powietrza.

W jaki sposób działa taki sprzęt i czym należy się kierować w wyborze konkretnego modelu osuszacza do przestrzeni sanitarnej? Czy jest to drogie rozwiązanie? Jakie jest jego zapotrzebowanie na energię elektryczną? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania związane z wyborem możliwie jak najlepszego dla nas osuszacza powietrza. W ramach poradnika przygotowaliśmy również ranking najchętniej wybieranych osuszaczy.


Przyczyny powstawania wilgoci w łazience i w innych pomieszczeniach

Dbanie o prawidłowy zakres poziomu wilgotności w naszym domu wpływa nie tylko na komfort korzystania z poszczególnych pomieszczeń, ale również przede wszystkim na nasze zdrowie. Przyczyny jej zbyt wysokich wartości mogą być różne i wynikać z różnych przesłanek oraz uwarunkowań. Skupmy się zatem na tych najczęściej spotykanych.

  • W przestrzeni łazienkowej kropelki wody osiadające na ścianach mogą powodować w dłuższej perspektywie rozwój szkodliwych drobnoustrojów oraz pleśni. Z reguły długo utrzymujący się taki stan rzeczy może świadczyć o nie do końca wydajnej pracy naszego systemu wentylacji, który posiadamy. Mogą na to wpływać np. drzwi łazienkowe o zbyt małej ilości szczelin i otworów wentylacyjnych, niedrożna wentylacja, brak okna lub zbyt rzadka wymiana powietrza wewnętrznego z atmosferycznym poprzez przewietrzanie pomieszczenia od czasu do czasu. Rzadkim przypadkiem, ale także mającym ogromny wpływ na poziom wilgotności w naszej łazience i innych pomieszczeniach, jest niepoprawnie wykonana izolacja cieplna budynku lub po prostu jej brak.
  • Długo zalegająca woda w brodziku kabiny natryskowej to sygnał mogący świadczyć o niedrożności zamontowanego przez nas odpływu liniowego lub też zwyczajnym jego zatkaniu. Jeżeli taka sytuacja pojawia się jedynie sporadycznie (przy dłuższym użytkowaniu zanieczyszczenia mogą wpływać na drożność syfonu do brodzika i samego odpływu). Starajmy się regularnie utrzymywać w czystości ten element instalacji wodno-kanalizacyjnej, stojąca woda to doskonałe środowisko dla rozwoju zarodników pleśni oraz różnych szczepów szkodliwych dla zdrowia bakterii.
  • W przypadku niedostatecznej hydroizolacji powierzchni (szczególnie tych znajdujących się w dolnej części budynku) nadmierna wilgoć może rozprzestrzeniać się także na wyżej położone kondygnacje mieszkania czy też domu, co będzie skutkowało powstaniem korzystnego dla rozwoju pleśni oraz drobnoustroju środowiska. Izolację należy odpowiednio dobrać pod kątem wahań poziomu wód gruntowych, występujących w danym terenie potencjalnych anomalii pogodowych (ulewne deszcze i podtopienia) czy też tendencji do zbierania się wody z rejonie fundamentów (słaba przepuszczalność gleby, np. z powodu jej gliniastej struktury).
  • Częstą przyczyną nadmiernej wilgoci są powstałe na skutek czynników mechanicznych awarie oraz uszkodzenia poszczególnych elementów budynku i części instalacyjnych. Warto tutaj wspomnieć chociażby o przeciekającym dachu (nieszczelność może być związana z czynnikami atmosferycznymi, jak również zapewnieniem niedostatecznej izolacji podczas jego zakładania) czy też wadzie systemu wodno-kanalizacyjnego (najczęściej na etapie jego zużycia podczas wielu lat eksploatacji).

Jak dbać o jakość powietrza w łazience?

Przestrzeń łazienkowa ze względu na panujące w niej specyficzne warunki oraz swoisty domowy mikroklimat wymaga odpowiedniej jakości powietrza. Wysoka wilgotność w połączeniu z różnego rodzaju aerozolami ze środków chemicznych oraz kosmetyków codziennego użytku z pewnością nie sprzyja naszemu zdrowiu w dłuższej perspektywie. W takiej sytuacji warto zadbać o jak najszybsze pozbycie się tego rodzaju związków chemicznych, a jednym ze skutecznych sposobów na to jest częste przewietrzanie łazienki lub też w razie konieczności zastosowanie odpowiednich dodatkowych urządzeń.

Poziom wilgoci w łazience – jaki jest optymalny?

Zaleca się, aby w przestrzeni łazienkowej poziom wilgotności nie był wyższy niż 60%, natomiast w innych pomieszczeniach domowych utrzymywał się w przedziale od 40% do 60%.

W zależności od panującego poziomu wilgotności możemy zastosować sprzęt o różnej charakterystyce i działaniu, mogących wpływać na jego wzrost (przy zbyt suchym powietrzu) lub spadek (przy zbyt dużej wilgoci). Niekiedy przydadzą się również urządzenia poprawiające jakość powietrza w przestrzeni łazienkowej, co docenią szczególnie osoby cierpiące na alergię. Stosowane są często:

  • nawilżacze powietrza z filtrami – rzadziej stosowane w przestrzeni łazienkowej, jego zadaniem jest podniesienie poziomu wilgoci panującej w pomieszczeniu;
  • oczyszczacze powietrza i jonizatory – dzięki wytwarzaniu jonów dodatnich przeciwdziałają osiadaniu się zarodników pleśni i innych drobnoustrojów na powierzchniach. Mogą być przenośne lub też jako urządzenia stacjonarne;
  • pochłaniacze wilgoci – posiadają czynniki pochłaniające wilgoć z otoczenia, rekomendowane do pomieszczeń, gdzie zastosowane systemy i rozwiązania wentylacyjne stają się niewystarczające;
  • osuszacze powietrza – stosowane w momencie, gdy systemy wentylacyjne nie radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci, której poziom staje się zbyt wysoki. Rekomendowane do zastosowania szczególnie w łazienkach oraz pralniach;
  • klimatyzatory przenośne lub stacjonarne – poprzez wspomaganie wymiany powietrza wewnątrz pomieszczenia zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się szkodliwych cząstek w postaci kurzu oraz pyłu, a także miejscowemu rozwojowi pleśni i bakterii.

Rodzaje osuszaczy powietrza – budowa

Poszczególne modele osuszaczy powietrza mogą się różnić zasadą działania, przez co w tym sektorze istnieje podział na trzy podstawowe rodzaje urządzeń.

Kondensacyjne osuszacze powietrza

Wyposażone są w system chłodniczy ze sprężarką, której zadaniem jest tłoczenie czynnika w stanie gazowym, gdzie w wyniku sprężania następuje wzrost jego temperatury, natomiast w wyniku transportu przez system rurek dostaje się on do kondensatora, który w wyniku ochładzania skrapla substancję zamieniając ją na postać płynną. Substancja jest w następnym kroku odwadniana przy wykorzystaniu znajdującego się tam filtra, a następnie przy wykorzystaniu części dławiącej i generowania bardzo dużej różnicy ciśnień dochodzi do jej odparowania w parowniku.

Ze względu na swoją charakterystykę ten typ osuszacza sprawdzi się szczególnie w pomieszczeniach o bardzo wysokiej wilgotności (przekraczającej 80%) i panującej w nich wysokiej temperaturze oscylującej wokół przynajmniej 30°C, dlatego z powodzeniem można go zainstalować np. w łazience. Właśnie takie warunki pozwolą mu osiągnąć optymalną wydajność znamionową.

Adsorpcyjne osuszacze powietrza

W przeciwieństwie do osuszaczy kondensacyjnych, modele adsorpcyjne zaleca się stosować w pomieszczeniach, gdzie temperatura nie przekracza 12°C. W jego przypadku zasysane powietrze o dużej wilgotności (zwane powietrzem procesowym) dostaje się do filtra urządzenia, a następnie trafia do wolnoobrotowego rotora, który przy pomocy wewnętrznej powłoki w postaci żelu krzemionkowego wychwytuje cząsteczki wody, przez co osadzają się one na powłoce. W kolejnym etapie osuszone i znacznie cieplejsze powietrze zostaje zwracane do pomieszczenia dzięki wentylatorowi.

Tego typu osuszacze cechują się lekką konstrukcją, wysoką kulturą pracy, są przy tym wydajne i przy okazji nagrzewają dodatkowo pomieszczenie. Niestety są one stosunkowo drogie w konserwacji oraz eksploatacji, ponadto wykazują dużą wrażliwość na nieczystości.

Membranowe osuszacze powietrza

Tego typu osuszacze wyposażone zostały w dedykowane filtry membranowe, dopasowane do specyfiki urządzenia. Materiał, z jakiego został wykonany, to włókno polimerowe, którego zadaniem jest wyłapywanie wszelkiego rodzaju drobinek i zanieczyszczeń, natomiast przepuszcza on tylko parę wodną.

Do domowych zastosowań najczęściej rekomendowane są osuszacze wyposażone w filtr membranowy wraz z filtrem sprężonego powietrza, co podnosi ich energooszczędność oraz wydajność. Z reguły tego typu sprzęt umożliwia pracę w szerokim zakresie temperatur od kilku do nawet powyżej 50°C. Przy wyborze konkretnego modelu zwracajmy uwagę na przewidziany w specyfikacji technicznej zakres dopuszczalnego ciśnienia roboczego, różnicy ciśnienia czy też skuteczności filtracji cząstek.


Rodzaje osuszaczy powietrza – przeznaczenie

W zależności od zastosowania osuszacze mogą być przeznaczone do innych typów powierzchni, poziomu trudności oraz charakterystyki pomieszczeń. Wyróżnić zatem możemy:

➲ Zobacz również  Drzwi do łazienki

Domowe osuszacze powietrza

  • Zgodnie z nazwą są one przeznaczone do zastosowań typowo prywatnych, gdzie oczekiwana wydajność pracy nie przekracza maksymalnie wartości 40 litrów na dobę.
  • Z reguły obudowa takiego osuszacza domowego wykonana jest z elementów plastikowych, mogą się one różnić zakresem działania oraz wydajnością w zależności od warunków panujących w danych pomieszczeniach.
  • Przy wyborze konkretnego modelu warto wybrać możliwie jak najcichszy, gdyż niezbyt szczelna konstrukcja „przepuszcza” dość znacznie hałas emitowany przez jednostkę napędową podczas jej pracy.
  • Z reguły do pomieszczeń takich jak piwnice dedykowane są już osuszacze do profesjonalnych zastosowań, gdyż są one solidniej wykonane, trwalsze oraz wykazują dużą odporność na szkodliwe działanie na podzespoły kurzu oraz pyłów.

Budowlane osuszacze powietrza

  • Ze względu na ich profesjonalne zastosowanie cechują się one zwiększoną wydajnością (zdecydowanie większy przepływ powietrza, wyrażony w m3/h) oraz solidnością wykonania, co przenosi się także na ich cenę. Także i w przypadku tego typu osuszaczy wyróżnia się modele adsorpcyjne oraz kondensacyjne.
  • Duża moc urządzenia pozwala na osuszenie zdecydowanie większej powierzchni użytkowej, konstrukcja jest szczelnie opakowana obudową wykonaną zazwyczaj z blachy.
  • Spore gabaryty przekładają się na wagę konstrukcji, dlatego pomocne okażą się przy przemieszczaniu sprzętu kółka oraz solidny uchwyt. Większa wydajność skutkuje niższą kulturą pracy – osuszacze budowlane są głośniejsze od modeli przeznaczonych do użytku domowego.
  • W osuszaczach budowlanych mamy również do dyspozycji znacznie większy pojemnik, przekraczający zwykle 5 litrów.

Osuszacze profesjonalne i przemysłowe

  • Do tego sektora w pewnym sensie można również zaliczyć osuszacze budowlane. Z reguły natomiast można wytypować różnice przede wszystkim w samej konstrukcji – wersje profesjonalne (które nie są przeznaczone do zastosowań budowlanych) nie posiadają zazwyczaj tak szczelnej obudowy, chroniącej przed wszędobylskim kurzem oraz pyłem.
  • Odwilżacze do zastosowań profesjonalnych cechują się zwiększoną wydajnością, solidnością konstrukcji oraz większymi gabarytami w porównaniu do klasycznych osuszaczy domowych. Tego typu sprzęt stosuje się chociażby w warsztatach, halach magazynowych czy też dużych pralniach.
  • Specjalną grupę stanowią zabudowane, występujące bardzo często w wersji stacjonarnej, osuszacze przeznaczone do celów przemysłowych. Najczęściej są one dedykowane w zależności od typu i charakteru produkowanego asortymentu oraz warunków panujących w zakładzie przemysłowym.
  • Do zastosowań przemysłowych wykorzystuje się często pneumatyczne osuszacze powietrza sprężonego (występują zarówno jako wersje kondensacyjne, jak i adsorpcyjne), których zadaniem jest obniżenie poziomu wilgoci w układach, co wpływa na bezproblemowe działanie m.in. maszyn oraz sprzętu na linii produkcyjnej.

Osuszacze na pływalnię pod dachem

  • Osuszacze powietrza dedykowane do pracy na krytych basenach dzięki swojej konstrukcji poradzą sobie w warunkach o podwyższonej temperaturze otoczenia.
  • Należy pamiętać, że mogą się one różnić wydajnością oraz przeznaczeniem – większe gabarytowo modele dedykowane są na potrzeby dużych pływalni, z kolei te mniejsze sprawdzą się do małych domowych basenów.
  • Podwyższona wilgoć wymaga zastosowania odpowiednich elementów chroniących osuszacz przed działaniem nadmiernej wilgoci. Są to często spotykane m.in. malowane proszkowo elementy metalowe, a także pokrycia aluminiowych parowników oraz skraplaczy warstwą epoksydową. Ogranicza to znacząco ryzyko powstania korozji.
  • Wydajność sprzętu dobieramy oczywiście pod kątem wielkości powierzchni, na której osuszacz ma pracować. Ważnym czynnikiem determinującym zakup powinna być także kultura pracy – taki sprzęt powinien pracować możliwie jak najciszej.

Jaki osuszacz powietrza będzie najlepszy do domu?

W przypadku poszukiwania odpowiedniego osuszacza do naszego domu oraz mieszkania warto zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry, takie jak:

  • deklarowana wydajność urządzenia – powinniśmy ją dopasować indywidualnie do powierzchni pomieszczeń i na tej podstawie dokonać wyboru. Do domowych zastosowań maksymalny poziom wydajności nie przekracza raczej 45 litrów na dobę. Chcąc skuteczniej pozbyć się nadmiernej wilgoci z najbardziej newralgicznych pomieszczeń warto zastanowić się nad zakupem przynajmniej dwóch osuszaczy (mogą być nieco słabsze) i rozstawić osobno w interesujących nas miejscach. Przy niewielkiej piwnicy z kolei powinien nam wystarczyć sprzęt dysponujący wydajnością do 10 litrów na dobę.
  • maksymalny przepływ powietrza – dobieramy stricte do wielkości pomieszczenia, w którym ma pracować osuszacz. Najmniejsze oraz najsłabsze odwilżacze powietrza mają ten parametr na poziomie około 100 m3/h – sprawdzą się one w niewielkich pomieszczeniach, z nieco tylko podwyższonym poziomem wilgoci otoczenia. Na potrzeby pracy w łazience warto wybrać znacznie wydajniejszy sprzęt (im wyższy parametr przepływu powietrza, tym wydajniejszy odwilżacz).
  • kultura pracy urządzenia – wykorzystywanie osuszacza powietrza w warunkach domowych, a przede wszystkim w pomieszczeniach mieszkalnych, wymaga od urządzenia cichej pracy, która w jak najmniejszym stopniu będzie absorbowała naszą uwagę. Domowe odwilżacze ze względu na swoje skromniejsze gabaryty cechują się raczej niskim poziomem hałasu, nieprzekraczającym zwykle 50 dB. Naprawdę ciche oczyszczacze potrafią natomiast zejść spokojnie znacznie poniżej 45 dB, z kolei w przypadku modeli o najwyższej kulturze pracy spada on poniżej 35 dB, co z pewnością docenią miłośnicy spokoju i ciszy.
  • wielkość pojemnika na wodę – możliwości odwilżacza są determinowane przez jego wydajność, na którą wpływa moc samego urządzenia, jak również i wielkość zastosowanego zbiornika na wodę. W przypadku budżetowych rozwiązań z reguły pojemnik ten nie przekracza 1 litra, z kolei w droższych i solidniejszych osuszaczach mamy do dyspozycji przynajmniej 2-litrowy zbiornik. Ten parametr powinniśmy dopasować do warunków panujących w danym pomieszczeniu, w tym przede wszystkim poziomu wilgotności.
  • przyrządy pomiarowe – odpowiednie monitorowanie parametrów związanych z wilgocią otoczenia wpływają kontrolowanie jego poziomu bez konieczności naszej ingerencji. W dobrych osuszaczach powietrza mamy nie tylko na wyposażeniu higrometr (zwany inaczej wilgotnościomierzem), ale również higrostat (czujnik wilgotności otoczenia), a w szczególności bardziej rozbudowany i precyzyjniejszy typ higrostatu – humidistat, który jest wyposażony z elektroniczny wyświetlacz, co poprawia wygodę odczytu i ustalenia optymalnej, stałej wartości poziomu wilgotności powietrza. Przydatny może się okazać również termometr.
  • gabaryty i solidność konstrukcji – warunki panujące w pomieszczeniach mieszkalnych w dużym stopniu determinują typ zastosowanego osuszacza powietrza – są to zwykle modele o niewielkiej konstrukcji, z obudową z tworzywa sztucznego, które kupimy za kilkaset zł. W większości przypadków nie jest konieczny zakup wydajniejszego sprzętu, o większych gabarytach, z dodatkowymi filtrami przeciwpyłowymi, które mają zabezpieczać jednostkę napędową oraz elementy robocze przed osiadaniem się kurzu oraz pyłów.

    Nieco inaczej może sprawa wyglądać w przypadku wykańczania naszego domu – jeżeli zależy nam na szybkim pozbyciu się bardzo dużej wilgoci z pomieszczeń (jako wsparcie dla systemu wentylacji) można zastosować duży odwilżacz budowlany, który ustawimy w wybranym pomieszczeniu. Jeśli wykorzystanie takiego osuszacza będzie miało charakter sporadyczny i okazjonalny, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie raczej wynajem takiego sprzętu, niż zakup drogiego odwilżacza z przeznaczeniem do zastosowań profesjonalnych.

  • dodatkowe rozwiązania oraz akcesoria – osuszacz powietrza może posiadać szeregu udogodnień, dzięki którym zyskuje on nie tylko na wydajności, ale również uniwersalności. Do takich pozycji zaliczyć można chociażby grzałkę (osuszacz z funkcją małego ogrzewacza powietrza), lampę uv (pozwala ona w lepszym stopniu radzić sobie z potencjalnie występującymi drobnoustrojami, z pewnością przydatna funkcja do łazienki).

    W pomieszczeniach piwnicznych warto stosować odwilżacz z zamontowanym filtrem węglowym, którego zadaniem będzie pochłanianie nieprzyjemnego zapachu spowodowanego długo utrzymującą się nadmierną wilgocią. Z kolei w niskich temperaturach pracy osuszacze kondensacyjne powinny być wyposażone w funkcję automatycznego rozmrażania.

    W dobrym osuszaczu przydadzą się dodatkowo jeszcze m.in. licznik czasu pracy i zużycia energii, funkcja auto-restartu, wyłącznik urządzenia w momencie jego przepełnienia, regulacja obrotów wentylatora, funkcja odprowadzania wody (rzadko, ale zdarza się), a także filtr powietrza wyłapujący zanieczyszczenia (skutecznie przechwytuje większość znajdujących się w powietrzu pyłów oraz kurzu, może być siatkowy lub gąbkowy).

  • cena i mobilność urządzenia – gabaryty osuszaczy domowych są z reguły bardzo skromne i sprzyjają dużej mobilności sprzętu, rzadko kiedy odwilżacze powietrza wykorzystywane w pomieszczeniach mieszkalnych posiadają dodatkowe elementy usprawniające przemieszczanie, jak chociażby kółka.

    Niewielki osuszacz powietrza do łazienki czy też kuchni możemy kupić już za kwotę rzędu 100-150 zł, jednak przed wyborem warto uwzględnić parametry związane z wydajnością oraz mocą sprzętu, najlepiej dostosowane do poziomu wilgoci, jaki mamy w pomieszczeniach;

  • kultura pracy odwilżacza – hałas generowany przez urządzenie podczas jego pracy może przeszkadzać, zwłaszcza gdy osuszacz jest wykorzystywany w pomieszczeniach mieszkalnych. W takiej sytuacji warto kupić sprzęt o niskim poziomie głośności (znacznie poniżej 40 dB) lub mocniejszy, ale posiadający możliwość regulacji prędkości pracującego wentylatora czy też samej mocy (niższe obroty generują mniejszy hałas, można je zastosować, gdy w pomieszczeniu chcemy jedynie delikatnie obniżyć poziom wilgoci).

Osuszacze powietrza w Rankingu TOP12

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie zawiera 12 najchętniej wybieranych osuszaczy powietrza. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie, czyli jaki odwilżacz do łazienki?

Kluczowym elementem, który pozwoli nam wybrać odpowiedni sprzęt do odwilżania takich pomieszczeń jak łazienka są aktualnie panujące w niej warunki. Przed zakupem należy przede wszystkim dokonać pomiarów wilgoci (najlepiej w dłuższej perspektywie czasowej), oczywiście najbardziej miarodajny będzie pomiar, gdy nasze pomieszczenie sanitarne nie było wykorzystywane np. do kąpieli czy też prysznica przez kilka godzin, co mogłoby znacząco podnieść wynik. Poziom wilgoci w łazience nie powinien przekraczać w takich warunkach 60%, natomiast warto monitorować odczyty także w warunkach podwyższonej wilgotności – pozwoli to oszacować, na ile wydajny jest nasz system wentylacji i czy faktycznie potrzebujemy zakupić dodatkowy sprzęt w postaci odwilżacza powietrza.

Osuszacz do łazienki przyda się zatem wszędzie tam, gdzie mamy wyraźne problemy z wydajnym odprowadzaniem wilgoci z pomieszczenia sanitarnego lub też chcemy się jej pozbyć możliwie jak najszybciej. Zarówno te domowe, jak i profesjonalne, odwilżacze powietrza różnią się między sobą wydajnością, kulturą pracy, gabarytami, pojemnością zbiornika, solidnością wykonania, przeznaczeniem itp.

Jeżeli poziom wilgoci w naszej łazience tylko nieznacznie przekracza normę, wówczas wystarczy nam niewielki sprzęt o kompaktowych rozmiarach, który poradzi sobie z jej wyrównaniem. Gdy natomiast mamy większy problem z wilgocią w pomieszczeniu, co zostało potwierdzone odczytami higrometru czy też wizualnie dostrzegalnym skraplaniem się wody np. na ścianach łazienki, wówczas powinniśmy zdecydować się już na wydajniejszy odwilżacz, a w sytuacjach tego wymagających – nawet profesjonalny.

Ostatnie znalezione hasła:

  • https://www iraa pl/osuszacz-powietrza-do-lazienki/
  • osuszacz do lazienki podczas kąpieli
➲ Zobacz również  Drzwi prysznicowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Oczyszczacz powietrza do łazienki

śr. maj 26 , 2021
Zanieczyszczone powietrze zwłaszcza w okresie zimowym zatruwa nasz organizm. Niestety […]
Jaki domowy oczyszczacz powietrza najlepszy? Poradnik zakupowy i Ranking oczyszczaczy powietrza.

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.