Osuszacz powietrza do łazienki Rankingi z 06 maja 2021

Jaki najlepiej sprawdzi się w przestrzeni łazienkowej? Co brać pod uwagę przy wyborze dobrego osuszacza powietrza?

Wysoki poziom wilgotności panujący w przestrzeni sanitarnej w dłuższej perspektywie może skutkować pojawieniem się grzyba oraz pleśni na ścianie i podłodze, w szczególności w zakamarkach. Nie zawsze nasz system wentylacyjny poradzi sobie z wilgocią, dlatego w niektórych przypadkach warto skorzystać z dodatkowej pomocy, jaką jest zakup osuszacza powietrza.

Jaki osuszacz powietrza najlepszy do łazienki? Poradnik zakupowy i Ranking osuszaczy powietrza.
Jaki osuszacz powietrza najlepszy do łazienki? Poradnik zakupowy i Ranking osuszaczy powietrza.

W jaki sposób działa taki sprzęt i czym należy się kierować w wyborze konkretnego modelu osuszacza do przestrzeni sanitarnej? Czy jest to drogie rozwiązanie? Jakie jest jego zapotrzebowanie na energię elektryczną? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania związane z wyborem możliwie jak najlepszego dla nas osuszacza powietrza. W ramach poradnika przygotowaliśmy również ranking najchętniej wybieranych osuszaczy.


Przyczyny powstawania wilgoci w łazience i w innych pomieszczeniach

Dbanie o prawidłowy zakres poziomu wilgotności w naszym domu wpływa nie tylko na komfort korzystania z poszczególnych pomieszczeń, ale również przede wszystkim na nasze zdrowie. Przyczyny jej zbyt wysokich wartości mogą być różne i wynikać z różnych przesłanek oraz uwarunkowań. Skupmy się zatem na tych najczęściej spotykanych.

  • W przestrzeni łazienkowej kropelki wody osiadające na ścianach mogą powodować w dłuższej perspektywie rozwój szkodliwych drobnoustrojów oraz pleśni. Z reguły długo utrzymujący się taki stan rzeczy może świadczyć o nie do końca wydajnej pracy naszego systemu wentylacji, który posiadamy. Mogą na to wpływać np. drzwi łazienkowe o zbyt małej ilości szczelin i otworów wentylacyjnych, niedrożna wentylacja, brak okna lub zbyt rzadka wymiana powietrza wewnętrznego z atmosferycznym poprzez przewietrzanie pomieszczenia od czasu do czasu. Rzadkim przypadkiem, ale także mającym ogromny wpływ na poziom wilgotności w naszej łazience i innych pomieszczeniach, jest niepoprawnie wykonana izolacja cieplna budynku lub po prostu jej brak.
  • Długo zalegająca woda w brodziku kabiny natryskowej to sygnał mogący świadczyć o niedrożności zamontowanego przez nas odpływu liniowego lub też zwyczajnym jego zatkaniu. Jeżeli taka sytuacja pojawia się jedynie sporadycznie (przy dłuższym użytkowaniu zanieczyszczenia mogą wpływać na drożność syfonu do brodzika i samego odpływu). Starajmy się regularnie utrzymywać w czystości ten element instalacji wodno-kanalizacyjnej, stojąca woda to doskonałe środowisko dla rozwoju zarodników pleśni oraz różnych szczepów szkodliwych dla zdrowia bakterii.
  • W przypadku niedostatecznej hydroizolacji powierzchni (szczególnie tych znajdujących się w dolnej części budynku) nadmierna wilgoć może rozprzestrzeniać się także na wyżej położone kondygnacje mieszkania czy też domu, co będzie skutkowało powstaniem korzystnego dla rozwoju pleśni oraz drobnoustroju środowiska. Izolację należy odpowiednio dobrać pod kątem wahań poziomu wód gruntowych, występujących w danym terenie potencjalnych anomalii pogodowych (ulewne deszcze i podtopienia) czy też tendencji do zbierania się wody z rejonie fundamentów (słaba przepuszczalność gleby, np. z powodu jej gliniastej struktury).
  • Częstą przyczyną nadmiernej wilgoci są powstałe na skutek czynników mechanicznych awarie oraz uszkodzenia poszczególnych elementów budynku i części instalacyjnych. Warto tutaj wspomnieć chociażby o przeciekającym dachu (nieszczelność może być związana z czynnikami atmosferycznymi, jak również zapewnieniem niedostatecznej izolacji podczas jego zakładania) czy też wadzie systemu wodno-kanalizacyjnego (najczęściej na etapie jego zużycia podczas wielu lat eksploatacji).
➲ Zobacz również  Wentylacja do łazienki

Jak dbać o jakość powietrza w łazience?

Przestrzeń łazienkowa ze względu na panujące w niej specyficzne warunki oraz swoisty domowy mikroklimat wymaga odpowiedniej jakości powietrza. Wysoka wilgotność w połączeniu z różnego rodzaju aerozolami ze środków chemicznych oraz kosmetyków codziennego użytku z pewnością nie sprzyja naszemu zdrowiu w dłuższej perspektywie. W takiej sytuacji warto zadbać o jak najszybsze pozbycie się tego rodzaju związków chemicznych, a jednym ze skutecznych sposobów na to jest częste przewietrzanie łazienki lub też w razie konieczności zastosowanie odpowiednich dodatkowych urządzeń.

Poziom wilgoci w łazience – jaki jest optymalny?

Zaleca się, aby w przestrzeni łazienkowej poziom wilgotności nie był wyższy niż 60%, natomiast w innych pomieszczeniach domowych utrzymywał się w przedziale od 40% do 60%.

W zależności od panującego poziomu wilgotności możemy zastosować sprzęt o różnej charakterystyce i działaniu, mogących wpływać na jego wzrost (przy zbyt suchym powietrzu) lub spadek (przy zbyt dużej wilgoci). Niekiedy przydadzą się również urządzenia poprawiające jakość powietrza w przestrzeni łazienkowej, co docenią szczególnie osoby cierpiące na alergię. Stosowane są często:

  • nawilżacze powietrza z filtrami – rzadziej stosowane w przestrzeni łazienkowej, jego zadaniem jest podniesienie poziomu wilgoci panującej w pomieszczeniu;
  • oczyszczacze powietrza i jonizatory – dzięki wytwarzaniu jonów dodatnich przeciwdziałają osiadaniu się zarodników pleśni i innych drobnoustrojów na powierzchniach. Mogą być przenośne lub też jako urządzenia stacjonarne;
  • pochłaniacze wilgoci – posiadają czynniki pochłaniające wilgoć z otoczenia, rekomendowane do pomieszczeń, gdzie zastosowane systemy i rozwiązania wentylacyjne stają się niewystarczające;
  • osuszacze powietrza – stosowane w momencie, gdy systemy wentylacyjne nie radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci, której poziom staje się zbyt wysoki. Rekomendowane do zastosowania szczególnie w łazienkach oraz pralniach;
  • klimatyzatory przenośne lub stacjonarne – poprzez wspomaganie wymiany powietrza wewnątrz pomieszczenia zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się szkodliwych cząstek w postaci kurzu oraz pyłu, a także miejscowemu rozwojowi pleśni i bakterii.
➲ Zobacz również  Umywalka łazienkowa

Rodzaje osuszaczy powietrza

Poszczególne modele osuszaczy powietrza mogą się różnić zasadą działania, przez co w tym sektorze istnieje podział na cztery podstawowe rodzaje urządzeń.

Kondensacyjne osuszacze powietrza

Wyposażone są w system chłodniczy ze sprężarką, której zadaniem jest tłoczenie czynnika w stanie gazowym, gdzie w wyniku sprężania następuje wzrost jego temperatury, natomiast w wyniku transportu przez system rurek dostaje się on do kondensatora, który w wyniku ochładzania skrapla substancję zamieniając ją na postać płynną. Substancja jest w następnym kroku odwadniana przy wykorzystaniu znajdującego się tam filtra, a następnie przy wykorzystaniu części dławiącej i generowania bardzo dużej różnicy ciśnień dochodzi do jej odparowania w parowniku.

Ze względu na swoją charakterystykę ten typ osuszacza sprawdzi się szczególnie w pomieszczeniach o bardzo wysokiej wilgotności (przekraczającej 80%) i panującej w nich wysokiej temperaturze oscylującej wokół przynajmniej 30°C, dlatego z powodzeniem można go zainstalować np. w łazience. Właśnie takie warunki pozwolą mu osiągnąć optymalną wydajność znamionową.

Adsorpcyjne osuszacze powietrza

Absorpcyjne osuszacze powietrza

Membranowe osuszacze powietrza


Osuszacze powietrza w Rankingu TOP12

Ranking Maj 2021

Zestawienie zawiera 12 najchętniej wybieranych osuszaczy powietrza. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Iraa.pl 2021

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.