Ogrzewanie łazienkowe

Idealna łazienka to łazienka właściwie dogrzana, ciepła. Optymalna temperatura w łazience powinna być wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach i oscylować wokół 24 stopni Celsjusza. Utrzymanie jej zapewni komfortowe użytkowanie, stąd też konieczne jest staranne dobranie rodzaju ogrzewania łazienkowego. Do wyboru jest wiele modelów grzejników ściennych lub ogrzewanie podłogowe.

ogrzewanie łazienkowe
ogrzewanie łazienkowe

W dużych łazienkach, mających ogromne zapotrzebowanie na ciepło, koniecznym staje się połączenie grzejnika łazienkowego z ogrzewaniem podłogowym. Trwały i solidy grzejnik szybko podgrzeje i osuszy ręczniki, natomiast podłogówka utrzyma optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniu oraz zapewni ciepłą i suchą posadzkę – nieocenioną przy kontakcie z bosymi stopami.

Ogrzewanie podłogowe

Sprawdzi się zarówno w dużej jak i małej łazience. Przy tym ogrzewaniu najlepszymi materiałami na wykończenie podłóg łazienkowych są te, które dobrze przewodzą ciepło – gres, marmur czy granit.

Unikać trzeba natomiast drewna, które nie dość, że źle przewodzi ciepło, to może odkształcać się pod jego wpływem. Nie należy zapominać również o tym, że instalacja ogrzewania podłogowego wiąże się z podniesieniem poziomu posadzki o ok. 5-7 cm.

Grzejniki łazienkowe

➲ Zasilanie

Ze względu na sposób zasilania wyróżnić można grzejniki wodne – zasilane wodą z centralnego ogrzewania oraz grzejniki elektryczne, w których elementem grzewczym jest specjalny kabel znajdujący się we wnętrzu grzejnika. Ciekawym rozwiązaniem zdają się być grzejniki wodno-elektryczne, które umożliwiają łatwe i szybkie nagrzanie łazienki np. na czas kąpieli poza sezonem grzewczym, bez konieczności włączania centralnego ogrzewania.

➲ Zobacz również  Lustro łazienkowe

➲ Moc

Aby łazience nie groziło ciągłe niedogrzanie należy pamiętać o odpowiedniej mocy instalowanych kaloryferów. Moc powinna być dobrana pod kątem wielkości łazienki, jej usytuowania i zapotrzebowania na ciepło. Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy pomieszczenia powinno zużywać się ok. 100 – 120 W ciepła.

➲ Nie tylko grzejnik!

Oprócz funkcji grzewczej w obecnych czasach liczy się także funkcjonalność oraz styl. Grzejniki często spełniają rolę wieszaka i suszarki na ręczniki czy bieliznę. Dostępność coraz większej liczby kolorów i kształtów sprawia, że grzejniki pełnią jednocześnie funkcje dekoracyjne, uatrakcyjniając wystój łazienki i podkreślając jej klimat.

Zdecydowanie najpopularniejszym modelem grzejnika jest typ drabinkowy. Charakterystyczna drabinkowa konstrukcja jest niezwykle praktyczna, gdyż umożliwia np. przewieszanie ręczników i ich szybkie suszenie.

Obecnie na rynku możemy spotkać grzejniki łazienkowe drabinkowe o różnorakich kształtach: prostokątne, okrągłe, spiralne, kanciaste.

W stałej ofercie dostępne są grzejniki w kolorze białym oraz chromowane (matowe lub błyszczące). Możliwe jest również, oczywiście za odpowiednią dopłatą, otrzymanie grzejnika w innych wariantach kolorystycznych, np. modnej obecnie szarości oraz czerni (matowej lub błyszczącej)

Oprócz grzejników drabinkowych spotkać można również grzejniki członowe, złożone z połączonych ze sobą żeberek, obecnie stosowane głównie w starym budownictwie lub stylowych wnętrzach retro.

➲ Cena

Zakres cen grzejników łazienkowych jest szeroki. Za standardowy, biały grzejnik drabinkowy możemy spodziewać się kosztów rzędu 200 zł. Już 500 – 800 zł trzeba przeznaczyć na modny szary, grafitowy lub chromowany grzejnik dekoracyjny. Natomiast najdroższe (powyżej 1000zł) są nowoczesne modele wyróżniające się nietypowym kształtem.

➲ Zobacz również  Tapeta do łazienki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Iraa.pl 2019

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.