Ogrzewanie łazienkowe Rankingi z 24 kwietnia 2024

Jakie zastosować na ścianach i podłogach? Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami ogrzewania do łazienki oraz ranking rozwiązań.

Idealna łazienka to łazienka właściwie dogrzana, ciepła. Optymalna temperatura w łazience powinna być wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach i oscylować wokół 24 stopni Celsjusza. Utrzymanie jej zapewni komfortowe użytkowanie, stąd też konieczne jest staranne dobranie rodzaju ogrzewania łazienkowego. Do wyboru jest wiele modelów grzejników ściennych lub ogrzewanie podłogowe.

ogrzewanie łazienkowe
ogrzewanie łazienkowe

W dużych łazienkach, mających ogromne zapotrzebowanie na ciepło, koniecznym staje się połączenie grzejnika łazienkowego z ogrzewaniem podłogowym. Trwały i solidy grzejnik szybko podgrzeje i osuszy ręczniki, natomiast podłogówka utrzyma optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniu oraz zapewni ciepłą i suchą posadzkę – nieocenioną przy kontakcie z bosymi stopami.


Ogrzewanie podłogowe

Sprawdzi się zarówno w dużej jak i małej łazience. Przy tym ogrzewaniu najlepszymi materiałami na wykończenie podłóg łazienkowych są te, które dobrze przewodzą ciepło – gres, marmur czy granit.

Unikać trzeba natomiast drewna, które nie dość, że źle przewodzi ciepło, to może odkształcać się pod jego wpływem. Nie należy zapominać również o tym, że instalacja ogrzewania podłogowego wiąże się z podniesieniem poziomu posadzki o ok. 5-7 cm.


Jakie ogrzewanie podłogowe do łazienki?

Ogrzewanie podłogowe to coraz bardziej popularne rozwiązanie w nowoczesnych domach i mieszkaniach, w szczególności w łazience. Pozwala ono na rezygnację z grzejników lub potraktowanie ich głównie jako element dekoracyjny. Jakie są rodzaje podłogowego ogrzewania i które warto wybrać?

➲ Ogrzewanie wodne

Wodne ogrzewanie podłogowe do łazienki zwykle wykonywane jest z rur z polipropylenu, polietylenu sieciowanego albo polibutylenu. Montuje się je na podłożu w taki sposób, aby odstęp pomiędzy rurami był taki sam (zapewnia to równomierne rozprowadzanie ciepła). Są one układane w pętle, których długość nie może przekraczać 120 m.

Do zalet wodnego ogrzewania podłogowego zalicza się:

  • niskie koszty eksploatacji i montażu,
  • wysoki komfort cieplny,
  • możliwość współpracy z innymi sprzętami grzewczymi w systemie C.O.

➲ Ogrzewanie elektryczne

Elektryczne ogrzewanie podłogowe bardzo dobrze nadaje się do ogrzewania zimnych posadzek. Taki system można zamontować nawet w czasie remontowania łazienki. Składa się on z trzech elementów, a są to:

  • kable grzewcze – to najtańsze i najczęściej wybierane rozwiązanie, układa się je przed zalaniem betonowej wylewki;
  • maty grzewcze – to pasy specjalnej siatki, w której znajduje się stałooporowy kabel. Są one przystosowane do instalacji na gotowej posadzce;
  • folie grzewcze – są wykonane z płaskich, aluminiowych drutów zatopionych w poliestrowej folii o grubości 0,2 mm. Można je docinać.

Podstawowe zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego to:

  • bezawaryjność,
  • możliwość precyzyjnego ogrzewania niewielkich powierzchni (np. posadzki przy toalecie),
  • pełna kontrola nad działaniem systemu.

Ogrzewanie podłogowe w Rankingu TOP8

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych elementów ogrzewania podłogowego. W rankingu uwzględniliśmy 8 pozycji.


Ogrzewanie do łazienki na ścianę

Decydując się na montaż grzejników w naszej łazience powinniśmy zapoznać się z poszczególnymi ich typami, zróżnicowanymi pod katem źródła zasilania. Obecnie standardowe żeliwne i masywne konstrukcje umieszczane na ścianie są skutecznie wypierane przez lekkie i bardziej funkcjonalne grzejniki drabinkowe, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako małe suszarki na ręczniki czy bieliznę. Zatem jakie rodzaje ogrzewania ściennego mamy do wyboru?

➲ Zobacz również  Wieszak prysznicowy

➲ Ścienne ogrzewanie elektryczne

W tym przypadku cechuje się ono najmniejszą mocą spośród wszystkich typów grzejników ściennych, źródłem zasilania jest oczywiście energia elektryczna, dlatego konieczne jest jego podłączenie do gniazdka sieciowego. Traktujmy je jako dodatek do podstawowego ogrzewania łazienkowego, ze względu na swoją ograniczoną wydajność. Pamiętajmy również, aby zamontować go w odległości przynajmniej 0,6 metra od jakiejkolwiek armatury łazienkowej (zmniejszenie ryzyka kontaktu instalacji elektrycznej z wodą).

➲ Ścienne ogrzewanie wodne

W tym przypadku źródłem zasilania jest centralne ogrzewanie, do którego kaloryfer musi być podłączony. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że po zakończeniu sezonu grzewczego niestety nasz grzejnik nie zda egzaminu. Konstrukcja może być stalowa lub niekiedy miedziana, w ofertach producentów można znaleźć propozycje kaloryferów z zaworem termostatycznym. Wodny typ grzejnika wykazuje się większą wydajnością od elektrycznego.

➲ Ścienne ogrzewanie wodno-elektryczne

Alternatywa dla powyższych dwóch rozwiązań, zaletą takiego grzejnika jest obecność grzałki elektrycznej, której możemy użyć poza sezonem grzewczym. W takiej sytuacji będziemy mogli nadal wykorzystywać nasz ciepły kaloryfer jako suszarkę lub jako ogrzewanie wspomagające. W wielu przypadkach mamy możliwość dodatkowego zakupu uniwersalnej grzałki do grzejnika.

Grzejniki łazienkowe i ich parametry

➲ Zasilanie

Ze względu na sposób zasilania wyróżnić można grzejniki wodne – zasilane wodą z centralnego ogrzewania oraz grzejniki elektryczne, w których elementem grzewczym jest specjalny kabel znajdujący się we wnętrzu grzejnika. Ciekawym rozwiązaniem zdają się być grzejniki wodno-elektryczne, które umożliwiają łatwe i szybkie nagrzanie łazienki np. na czas kąpieli poza sezonem grzewczym, bez konieczności włączania centralnego ogrzewania.

➲ Moc

Aby łazience nie groziło ciągłe niedogrzanie należy pamiętać o odpowiedniej mocy instalowanych kaloryferów. Moc powinna być dobrana pod kątem wielkości łazienki, jej usytuowania i zapotrzebowania na ciepło. Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy pomieszczenia powinno zużywać się ok. 100 – 120 W ciepła.

➲ Nie tylko grzejnik!

Oprócz funkcji grzewczej w obecnych czasach liczy się także funkcjonalność oraz styl. Grzejniki często spełniają rolę wieszaka i suszarki na ręczniki czy bieliznę. Dostępność coraz większej liczby kolorów i kształtów sprawia, że grzejniki pełnią jednocześnie funkcje dekoracyjne, uatrakcyjniając wystój łazienki i podkreślając jej klimat.

Zdecydowanie najpopularniejszym modelem grzejnika jest typ drabinkowy. Charakterystyczna drabinkowa konstrukcja jest niezwykle praktyczna, gdyż umożliwia np. przewieszanie ręczników i ich szybkie suszenie.

Obecnie na rynku możemy spotkać grzejniki łazienkowe drabinkowe o różnorakich kształtach: prostokątne, okrągłe, spiralne, kanciaste.

W stałej ofercie dostępne są grzejniki w kolorze białym oraz chromowane (matowe lub błyszczące). Możliwe jest również, oczywiście za odpowiednią dopłatą, otrzymanie grzejnika w innych wariantach kolorystycznych, np. modnej obecnie szarości oraz czerni (matowej lub błyszczącej)

Oprócz grzejników drabinkowych spotkać można również grzejniki członowe, złożone z połączonych ze sobą żeberek, obecnie stosowane głównie w starym budownictwie lub stylowych wnętrzach retro.

➲ Cena

Zakres cen grzejników łazienkowych jest szeroki. Za standardowy, biały grzejnik drabinkowy możemy spodziewać się kosztów rzędu 200 zł. Już 500 – 800 zł trzeba przeznaczyć na modny szary, grafitowy lub chromowany grzejnik dekoracyjny. Natomiast najdroższe (powyżej 1000zł) są nowoczesne modele wyróżniające się nietypowym kształtem.

➲ Zobacz również  Grzejnik do łazienki

Grzejniki łazienkowe w Rankingu TOP8

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych grzejników łazienkowych. W rankingu uwzględniliśmy 8 pozycji.


Jak ocieplić nastrój w łazience?

Łazienka to miejsce, które powinno zapewnić nam relaks i odpoczynek. Odpowiednia aranżacja może istotnie wpłynąć na to, że będzie ona miejscem ciepłym i przytulnym.

Właściwie dobrane kolory, ozdoby, dekoracje, rośliny, oświetlenie, materiał, z którego zrobione są meble, to bardzo istotne elementy mające wpływ na wytworzenie odpowiedniego nastroju w łazience.

➲ Kolory i meble ocieplające przestrzeń łazienki

Należy unikać używania w łazience barwy czerwonej i pomarańczowej. Te kolory są żywe i dynamiczne, nie spowodują w nas uczucia odprężenia, raczej pobudzą nas, a nawet mogą wywołać nerwowość.

Najlepiej pokryć ścianę w łazience jednym ciepłym kolorem. Zazwyczaj to chłodne kolory mają działanie uspokajające. Dobrze też komponują się one z bielą, przez co zwiększają optycznie powierzchnię łazienki.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest pokrycie wnętrza łazienki kolorami pastelowymi, a przełamać tylko na pewnych odcinkach barwami cieplejszymi i intensywniejszymi. Sprawdzone połączenie kolorów w łazience to kolory nawiązujące do barw natury – brąz, zieleń, delikatna żółć, beż i kolor biały.

Łazienka wyposażona w meble drewniane również ociepli przestrzeń. Szafki z drewna czy wiklinowe kosze na ubrania nadadzą wnętrzu bardzo przyjemny, ciepły nastrój. Meble z drewna doskonale komponują się z łazienką w jasnych odcieniach.

➲ Oświetlenie w ciepłej łazience

Oświetlenie łazienkowe jest niezwykle istotne w ocieplaniu nastroju jej wnętrza i kreowaniu przyjemnego uczucia. Zazwyczaj światło górne, które pełni funkcję praktyczną, może być barwy chłodnej. Z powodzeniem możemy też dodatkowo zainstalować dekoracyjną lampę wiszącą lub postawić lampę stojącą o ciepłej barwie.

Można też rozważyć instalację kinkietów oraz dekoracyjnych latarenek ozdobnych, szczególnie w ciemniejszych częściach łazienki. Świece i girlandy świetlne również wytworzą ciepły nastrój w łazience.


Krótkie FAQ o ogrzewaniu łazienkowym

#1 Czy warto zainstalować ogrzewanie podłogowe w łazience?

Podczas remontu łazienki warto pomyśleć o „podłogówce”, co da nam na dłuższą metę oszczędności w rachunkach za ogrzewanie.

#2 Czy możemy zainstalować ogrzewanie podłogowe w łazience?

W zależności od projektu, zarówno wodne, jak i elektryczne ogrzewanie podłogowe można zainstalować w łazienkach i innego typu pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności.

#3 Jak działa ogrzewanie podłogowe w łazience?

Ogrzewanie podłogowe może być systemem, który pompuje ciepłą wodę przez rurki pod podłogą (system „mokry”), lub systemem z cewkami elektrycznymi umieszczonymi pod podłogą (system „suchy”). Emitowane w ten sposób ciepło spod podłogi unosi się i ogrzewa pomieszczenie.

#4 Jakie są wady ogrzewania podłogowego?

  • Ogrzewanie podłogowe dłużej się nagrzewa niż tradycyjne grzejniki.
  • Należy zachować ostrożność w przypadku niektórych mebli w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.
  • Montaż ogrzewania podłogowego w łazienkach w stylu retro może być drogi i niepraktyczny.

#5 Czy uruchomienie ogrzewania podłogowego w łazience jest drogie?

Ogrzewanie podłogowe jest bardziej opłacalne niż systemy centralnego ogrzewania. Jest tak, ponieważ „podłogówki” działają w niższych temperaturach niż grzejniki łazienkowe, a jednocześnie zapewniają odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Ostateczny koszt eksploatacji zależy od wielkości pomieszczenia i czasu pracy, a także od tego, jak dobrze pomieszczenie jest izolowane.

Ostatnie znalezione hasła:

  • Ogrzewanie w łazience rozwizania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Bateria wannowa

pt. sty 3 , 2020
Istotnym elementem każdej łazienki jest wanna z odpowiednią baterią prysznicową. […]
bateria wannowa stojąca

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.