Kot sam w domu – jak się do tego przygotować? Rankingi z 13 czerwca 2024

W przeciwieństwie do psa, kot może zostać przez kilka dni sam w domu. Żeby jednak nie odbiło się to negatywnie na jego psychice, warto przestrzegać kilku ważnych zasad. W tym krótkim poradniku wyjaśniamy, jak przygotować kotka na dłuższą rozłąkę i co zrobić, by zapewnić mu właściwą opiekę i bezpieczeństwo.


Kot sam w domu – od kiedy?

Nie musimy mówić, że kiedy kupujesz lub adoptujesz kota, powinieneś poświęcić mu jak najwięcej czasu. Warto więc dobrze przemyśleć moment, w którym przyjmujesz zwierzę do domu. Może to być np. czas, w którym masz urlop, tuż po wakacyjnym wyjeździe, a dzieci jeszcze nie chodzą do szkoły. Jeśli masz do czynienia z kociakiem, który nie ukończył jeszcze czterech miesięcy, nie zostawiaj go samego w domu. Dopiero nieco starszy kot może zostawać w domu na krótko. W zależności od jego zachowania, możesz stopniowo wydłużać czas swojej nieobecności. Dzięki temu kot się przyzwyczai i zrozumie, że wracasz. Pamiętaj jednak, że zwierzęta nie mają poczucia czasu, w takim sensie, jak my go rozumiemy.


Kot sam w domu – co zapewnić zwierzęciu?

Co w sytuacji, gdy wyjeżdżasz na dłużej? Jak zadbać o kota i przygotować dom, by kot jak najmniej odczuł Twoją nieobecność? Co wziąć pod uwagę, wybierając opiekuna na ten czas?

➲ Zobacz również  Osiągnij efekt naturalnego marmuru na podłodze – prosty i ekspresowy sposób na odnowienie podłogi

Pozwól pozostać kotu w domu

Własne terytorium jest dla kotów bardzo ważne. Zdolności adaptacyjne tych zwierząt są mniejsze niż choćby u psów. Dlatego nie oddawaj kota do hotelu dla zwierząt, do domu znajomych lub rodziny, czy tym bardziej do schroniska. Będzie to dla niego bardzo stresujące. Wybierz tymczasowego opiekuna, który zgodzi się przychodzić do kociaka.

Wybierz opiekuna, którego kot zna

Nie chodzi tylko o to, by nieznana kotu osoba opiekowała się nim w Twoim domu. Dobrze, żeby kot ją znał i jej ufał. Zanim wyjedziesz, zadbaj o to, żeby przyszły opiekun częściej u Ciebie bywał. Ustal również, jak często ma odwiedzać kota i jak długo będą trwały te wizyty. Ograniczenie się do czyszczenia kuwety i podania karmy to nie będzie dobry pomysł. Taka osoba powinna poświęcić czas na zabawę z kotem, a także na porządne wietrzenie mieszkania, żeby zwierzę miało dostęp do świeżego powietrza.

Zapewnij kotu odpowiednią ilość wody i karmy

Znasz dobrze swojego kota, wiesz w jakich porach je i jak dużo karmy potrzebuje. Zapewnij mu ją. Dzięki temu ułatwisz opiekę osobie, która zajmie się zwierzęciem pod Twoją nieobecność.

Zapewnij kotu rozrywkę

Kot, który będzie się nudził, gorzej zniesie rozłąkę, dlatego zadbaj o to, by zwierzę miało dużo zabawek. Możesz również przygotować dla niego legowisko gdzieś wysoko, np. na parapecie, jeśli wiesz, że Twój pupil lubi tam przesiadywać.

➲ Zobacz również  Rolety wewnętrzne - czy warto?

Schowaj wszystkie niebezpieczne przedmioty

Kiedy jesteś w domu, chronisz kotka przed niebezpieczeństwem, które czyha na niego w domu. Dlatego przed wyjazdem schowaj lub pozbądź się wszystkiego, co może doprowadzić do tragedii lub co kot może zniszczyć.


Kot sam w domu – podsumowanie

Jeśli odpowiednio wszystko przygotujesz, Twój kot będzie mógł pozostać sam w domu, a Ty będziesz o niego spokojny. Pamiętaj jednak, że nawet najbardziej waleczny kot nie ochroni Twojego domu przed kradzieżą z włamaniem. Jeśli chcesz uniknąć finansowych konsekwencji choćby takiego zdarzenia, pomyśl o sprawdzonym ubezpieczeniu domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Osiągnij efekt naturalnego marmuru na podłodze – prosty i ekspresowy sposób na odnowienie podłogi

wt. sie 29 , 2023
Marmurowa podłoga nieodzownie kojarzy się ze szlachetnym urokiem i niepowtarzalnym […]

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.