Aranżacja łazienki to nie lada wyzwanie, ponieważ problemy, z jakimi napotykają się ich właściciele to najczęściej ograniczona ilość wolnego miejsca.
Po zamontowaniu najważniejszych elementów, czyli wanny, bądź kabiny prysznicowej i pralki, przychodzi czas na wybór praktycznego gadżetu w każdym mieszkaniu, jakim jest kosz na brudną bielizną. Zatem jaki kosz na pranie wybrać do swojej łazienki? Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek.
Istotna pojemność
Jeśli kosz na pranie na co dzień używany ma być tylko przez jedną bądź dwie osoby, nie musi zaskakiwać swoją pojemnością. Sprawa wygląda trochę inaczej w przypadku rodziny z dziećmi. Tutaj jego pojemność odgrywa ogromne znaczenie, ponieważ chcąc uniknąć bałaganu, skazani jesteśmy na codzienne pranie ubrań domowników, nie zapełniając dostatecznie pralki. To z kolei negatywnie wpływa na nasze oszczędności.
Ergonomiczny kształt
Jakie kosz na pranie ma funkcje, każdy wie. Ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie w domu na co dzień bez odpowiedniego pojemnika na brudną bieliznę. Nie ma co ukrywać, że jego wybór najczęściej zależy od wolnej przestrzeni, którą możemy na niego wygospodarować. Na rynku znaleźć dziś można okrągłe kosze na pranie, wysokie, niskie, kwadratowe, bądź składane.
Szukając czegoś, co nie zajmie zbyt wiele miejsca, warto szukać wysokich i wąskich koszy na pranie. Plecione, niskie pojemniki w formie skrzyni polecane są raczej właścicielom większych łazienek, bądź domowych pralni. Ciekawym rozwiązaniem jest także narożny kosz na bieliznę maksymalnie wykorzystujący tę przestrzeń.
Praktyczny materiał
Materiał, z jakiego wykonany powinien być odpowiedni kosz na pranie, nie tylko musi być praktyczny, ale stanowić powinien także niebanalną ozdobę. Najczęściej wybierane kosze na pranie pod względem materiału to:
- materiałowe kosze na pranie – lekkie i wygodne w konserwacji. Najczęściej można ja prać w pralce. W zależności od koloru i printu pasują do większości wnętrz.
- wiklinowe kosze na pranie – również bardzo lekkie. Warto wybierać takie pojemniki, które posiadają odpinaną podszewkę. Tutaj należy również zwrócić uwagę na fakt, czy wiklina użyta w danym koszu jest zaimpregnowana, by bez problemu nadawała się do wilgotnych pomieszczeń.
- bambus – niezwykle modny ostatnimi czasy materiał, używany do wielu innych łazienkowych akcesoriów, takich jak wieszaki i praktyczne organizery. Bambusowe kosze na pranie są lekkie i odporne na wilgoć. Najchętniej wybierane przez fanów naturalnych rozwiązań.
- drewno – tak jak wiklina materiał ten musi być odpowiednio zaimpregnowany, inaczej nie nada się do używania go w łazience. Kosze na pranie z drewna, choć dość ciężkie wnętrzom nadają niebanalnego wyglądu.
Dodatkowe udogodnienia kosza na brudną odzież
Zastanawiając się jaki kosz na pranie wybrać, warto wybrać pojemnik z pokrywą, która będzie stanowić istotną barierę od brzydkich zapachów.
Innym udogodnieniem mogą być kółka, praktyczne w przypadku częstego przenoszenia kosza.
Ciekawą formą pojemnika na pranie jest także kosz w formie pufy, która oprócz praktycznych wartości stanowi również oryginalną ozdobę łazienki.
Jeżeli zależy nam na segregowaniu brudnej odzieży i mamy dodatkowo wystarczającą ilość miejsca w naszej łazience, wówczas możemy zdecydować się na zakup kosza na pranie z przynajmniej dwiema przegrodami. Dzięki temu będziemy mogli przechowywać oddzielnie np. naszą bieliznę oraz bluzy, spodnie czy też swetry.
Istotną rolę w wyborze odpowiedniego kosza na pranie będzie jego mobilność, dlatego sporym udogodnieniem w jego przypadku będzie posiadanie również wygodnych uchwytów, dzięki którym możemy go bezproblemowo przenieść w inne miejsce w naszej przestrzeni łazienkowej.
Kosze na pranie w Rankingu TOP15
Ranking październik 2024
Zestawienie zawiera 15 najchętniej wybieranych koszy na pranie i bieliznę. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
Kosz wolnostojący czy do zabudowy?
Decydując się na konkretny wariant przede wszystkim powinniśmy oszacować, jaką ilością miejsca dysponujemy w naszej łazience. Jeżeli nasze pomieszczenie sanitarne jest małe, wówczas bardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest poszukanie wariantu zabudowanego, np. w postaci wydzielonego miejsca w szafce pod umywalką lub wysuwanego z szafy dedykowanego kosza. Z kolei w łazience o większym metrażu z powodzeniem możemy postawić na duży kosz na pranie wykonany z wikliny. Wybieramy zatem kosz na pranie i bieliznę:
- w zabudowie – gdy każdy cm kwadratowy naszej łazienki jest na wagę złota, w tym przypadku możemy zdecydować się na wariant uchylnej i płytkiej szuflady w szafce, do której od wewnętrznej strony frontu przymocowany jest kosz. Innym rozwiązaniem będzie zamontowanie w wąskiej wnęce lub szafce materiałowego kosza na bieliznę, o niezbyt dużej pojemności, ale w przypadku dysponowania kilkoma takimi zakamarkami spokojnie możemy posegregować nasze rzeczy do prania umieszczając je w osobnych koszach. Zwolennicy innych rozwiązań powinni też rozważyć komfortową opcję wysuwanego dużego kosza wykonanego z metalu, który przytwierdzany jest do wewnętrznej strony frontu szafy. Alternatywą będzie również potraktowanie szafki i szufladek jako miejsc do segregowania odzieży przeznaczonej do prania;
- wolnostojący – kosz na nasze brudy możemy ustawić w wybranym miejscu w naszej łazience, jeżeli dysponujemy odpowiednio dużą przestrzenią. Przy odpowiedniej aranżacji spokojnie możemy postawić nawet większy i bardzo pojemny kosz (np. smukły, ale wysoki) w niewielkim pomieszczeniu. Pozostaje nam jedynie dopasowanie go do stylu oraz kolorystyki naszej łazienki.
Podsumowanie
Kupowany do łazienki kosz na brudną odzież ma mieć przede wszystkim znaczenie praktyczne. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na nieestetycznie wyglądające pojemniki, które ciężko dopasować do jakiegokolwiek stylu aranżacji. Nawet w tym segmencie producenci oferują nam szeroką gamę produktów – nie tylko pod względem pojemności i rozmiarów, ale również kształtu, rodzaju zastosowanego materiału (wiklina, drewno, rattan, silikon, plastik, bambus, trawa morska itp.) czy też ilości przegród.
Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie zakup kosza na pranie wyposażonego w otwory wentylacyjne oraz dodatki ułatwiające jego przemieszczanie – kółka, uchwyty itp. Nie tylko w nowoczesnych łazienkach sprawdzi się chociażby pojemnik posiadający miękkie, ale usztywnione siedzisko.
Przynajmniej dwie komory sprawdzą się przy segregacji prania, z kolei materiałowa wyściółka oraz pokrywka w dużej mierze pozwolą zminimalizować potencjalny efekt niezbyt przyjemnego zapachu brudnej odzieży (szczególnie w przypadku zabrudzonej czy też przepoconej bielizny).
Ostatnie znalezione hasła:
- https://www iraa pl/kosz-na-pranie/
- pojemnik na pranie