Klimatyzator do domu i mieszkania Rankingi z 28 marca 2024

Jakie parametry i funkcje powinien posiadać dobry klimatyzator? Czy sprawdzi się on we wszystkich pomieszczeniach domowych? Czy jest sens umieszczać klimatyzator w łazience?

Klimatyzacja do mieszkania jest świetnym sposobem na poradzenie sobie z okresem uciążliwych upałów, z którymi coraz częściej musimy zmagać się w naszym kraju. Za jej pomocą, pomieszczenie zostanie szybko i sprawnie schłodzone, podwyższając nasz komfort życia. Kiedyś korzystały z niej jedynie firmy, restauracje czy sklepy, dziś jednak staje się coraz chętniej wybierana również w użytku domowym. Jaki klimatyzator wybrać do schłodzenia mieszkania?

Jaki klimatyzator do domu i mieszkania najlepszy? Przenośny czy stacjonarny? Poradnik zakupowy, rodzaje i Ranking klimatyzatorów domowych.
Jaki klimatyzator do domu i mieszkania najlepszy? Przenośny czy stacjonarny? Poradnik zakupowy, rodzaje i Ranking klimatyzatorów domowych.

Klimatyzator split

Klimatyzatory stacjonarne typu split charakteryzują się wysoką skutecznością działania, ponadto nie ulegają one częstym awariom. Właśnie dlatego są to urządzenia najchętniej wybierane. Aby móc korzystać z klimatyzacji, jednostka wewnętrzna musi zostać na trwale zamontowana w pomieszczeniu, którego chcemy schłodzić, natomiast jednostka zewnętrza znajduje się poza domem (na ziemi, ścianie, dachu). Jednostki wewnętrzne możemy zakupić w wersji:

  • stojącej,
  • kasetonowej,
  • kanałowej,
  • podsufitowej,
  • ściennej.

Wybór danej wersji zależy od wolnego miejsca, ale i naszych własnych upodobań. Często wybierane są zwłaszcza jednostki ścienne oraz sufitowe, a w przypadku stropu podwieszanego, używa się klimatyzatora kanałowego czy kasetonowego. Wszelkie jednostki nie zależnie od swojego rodzaju muszą zostać połączone ukrytymi rurami, to właśnie w nich płynie czynnik chłodniczy.

W jaki sposób działa klimatyzator typu split?

W wewnętrznej jednostce znajduje się tak zwany parownik, natomiast w tej zewnętrznej znajduje się sprężarka, skraplacz oraz zawór rozprężny. Czynnik chłodniczy płynie natomiast rurami. Podczas trybu chłodzenia w parowaczu ulega on odparowaniu, a w skraplaczu jednostki zewnętrznej po wcześniejszym sprężeniu w sprężarce, przemienia swój stan skupienia w ciecz.

Za skraplaczem umiejscowiony jest również zawór rozprężny, gdzie temperatura czynnika obniża się poniżej temperatury otoczenia, w ten sposób możliwe jest odbieranie ciepła od otoczenia w parowaczu. Jeśli ustawimy tryb ogrzewania, to wówczas cały proces ulega odwróceniu.

➲ Zobacz również  Osuszacz powietrza do łazienki

Klimatyzator multisplit

Multisplit jest to inny rodzaj klimatyzacji, w której podłącza się do jednej jednostki zewnętrznej parę jednostek wewnętrznych. Dzięki czemu możliwie jest schłodzenie paru pomieszczeń w domu. Taki zaawansowany system klimatyzacji jest świetnym rozwiązaniem w przypadku dużych domów, co ważne, warto zastanowić się nad jego instalacją jeszcze podczas projektowania czy budowy domu.

W urządzeniu multisplit wykorzystuje się jeden agregat, który obsługuję pracę wszystkich jednostek zewnętrznych. Ponadto, da się go zintegrować z systemem wyposażonym w pompy ciepła. W ten sposób można transportować ciepło z pomieszczeń chłodzonych, do miejsc, które potrzebują ogrzewania.


Przenośne Klimatyzatory domowe w Rankingu TOP 10

Ranking marzec 2024

Zestawienie zawiera 10 najchętniej wybieranych przenośnych klimatyzatorów domowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator?

  • Moc – warto ją dobrać w taki sposób, aby urządzenie mogło skutecznie schłodzić dane pomieszczenie. Przyjmuje się, iż na 1m2 niezbędna jest moc 0,1kW.
  • Wydajność – im jest ona wyższa, tym szybciej schłodzimy przestrzeń.
  • Głośność – zazwyczaj klimatyzatory stacjonarne emitują hałas o natężeniu 35dB.
  • Klasa energetyczna – im wyższą klasę energetyczną posiada urządzenie tym lepiej, gdyż zapłacimy mniej za rachunki. Najlepszą propozycją jest klasa A+++.
  • Czynnik chłodzący – polecany jest zwłaszcza czynnik chłodzący o oznaczeniu R410A, a więc mieszanka dwóch gazów, zapewniających wysoką szczelność sprzętu.
  • Regulacja nawiewu – wygodniejszy w obsłudze będzie klimatyzator z szeroką regulacją prędkości nawiewu. Można dzięki temu dostosować jego skuteczność czy też poziom generowanego hałasu, do naszych potrzeb.
➲ Zobacz również  Piec gazowy

Przydatne funkcje klimatyzatora

Wiele sprzętów posiada dodatkowe funkcje, które często okazuje się niezwykle pomocne. Wśród nich można wymienić:

  • oczyszczanie powietrza,
  • osuszanie,
  • ogrzewanie,
  • termostat,
  • pilot,
  • timer,
  • ruch oscylacyjny.

Gdzie należy zamontować klimatyzator stacjonarny?

Urządzenie to można zamontować w dowolnym miejscu. Klimatyzatory typu split zazwyczaj montuje się na ścianie, czy też w innym obszarze, który pozwoli na swobodną cyrkulację powietrza. Sprzęt nie może być zasłonięty meblami, firankami, czy innymi rzeczami.

Nie warto montować urządzenia zbyt blisko łózka, gdyż generuje on hałas, co może utrudniać zasypianie i odpoczynek. Dobrze jest zawiesić klimatyzator wysoko, wtedy zapewni nam skuteczną pracę.


Stacjonarne Klimatyzatory domowe w Rankingu TOP 10

Ranking marzec 2024

Zestawienie zawiera 10 najchętniej wybieranych stacjonarnych klimatyzatorów domowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Ostatnie znalezione hasła:

  • ranking klimatyzacji do domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Domowy ozonator powietrza

czw. maj 27 , 2021
Generator ozonu jest to urządzenie używane do dezynfekcji pomieszczeń, pożywienia, […]
Jaki ozonator powietrza do domu i mieszkania najlepszy? Rodzaje i Ranking ozonatorów do użytku domowego.

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.