Kabina prysznicowa bez brodzika Rankingi z 24 kwietnia 2024

Jaką kabinę natryskową walk-in najlepiej wybrać? Jak ją zamontować i czyścić? Aktualny ranking oraz charakterystyka kryteriów.

nowoczesna kabina prysznicowa walk-in bez brodzika
nowoczesna kabina prysznicowa walk-in bez brodzika

Kabina bez brodzika to niezaprzeczalnie rozwiązanie modne. Wybranie takiego rodzaju kabiny wpisuje się we współczesne trendy urządzania wnętrz –  choćby w minimalizm. Posiadanie tego typu kabiny ma swoje plusy i minusy, jednak to właśnie sposób, w jaki tego rodzaju kabina prezentuje się we wnętrzach skłania wielu ludzi do zdecydowania się na  takie rozwiązanie. Jeśli zastanawiamy się, czy kabina bez brodzika będzie dla nas dobrym wyborem, a także rozmyślmy, jak wygląda sam montaż takiej kabiny, postaramy się rozwiązać ten problem.

Kabina prysznicowa otwarta, tzw. walk-in, zyskuje na coraz większej popularności, szczególnie wśród osób ceniących nowoczesny design łazienki. Kabina ta charakteryzuje się brakiem brodzika, który zastąpiony jest odpływem liniowym ze stali nierdzewnej umieszczonym w podłodze. Jako osłonę przed pryskającą wodą montuje się szybę prysznicową (ściankę), bądź szklane drzwi o odpowiednich wymiarach.


Czy warto zdecydować się na montaż kabiny bez brodzika?

+ PLUSY:

  • Wygoda użytkowania – zaletą kabiny walk-in jest przede wszystkim wygoda w użytkowaniu. Brak progu odgradzającego oraz brodzika chroni przed potknięciem i upadkiem, co docenią szczególnie osoby mające problemy z poruszaniem oraz osoby poruszające się np. na wózkach inwalidzkich.
  • Utrzymanie czystości – mała ilość dodatkowych elementów (np. rolek czy zawiasów) ułatwia czyszczenie i zapobiega osadzaniu się kamienia. Warto zwrócić jednak uwagę na jakość szkła, z którego wykonana jest szyba. Istotne jest jej pokrycie dodatkową powłoką polimerową, odporną na osadzanie się kamienia i zacieki. Pozwoli to na utrzymanie idealnie czystej ścianki przy minimalnym nakładzie sił domowników.
  • Estetyczny wygląd – prosta forma prysznica sprawdzi się bez wątpienia zarówno w bardzo dużej, jak i małej łazience. Przestrzeń kąpielową, ograniczoną tylko szybą, łatwo dostosować do możliwości metrażowych każdego wnętrza. W małej łazience taka kabina pozwoli na optyczne powiększenie przestrzeni,  w dużej zagwarantuje oszałamiający wygląd. Szkło – jako materiał uniwersalny, pasuje do różnorakich stylistycznie łazienek. Idealnie komponuje się zarówno w bogato zdobionych wnętrzach jak i w minimalistycznych koncepcjach. Każdej łazience nada wyjątkowego charakteru, który szybko nie wyjdzie z mody.

– MINUSY:

  • Montaż – podstawowym ograniczeniem posiadania kabiny typu walk-in jest określona grubość stropu, który musi zmieścić odpływ liniowy. Jest to często pojawiający się problem w mieszkaniach w bloku i czasem całkowicie uniemożliwia montaż kabiny tego typu. Płytki podłogowe muszą być również odpowiednio wypoziomowane, umożliwiając spływ wody do odpływu liniowego.
  • Cena – niestety wysokiej jakości szyba oraz odpływ liniowy to spory wydatek. Nie należy oszczędzać również na ekipie montującej odpływ i przygotowującej podłogę. Instalacja nie jest prosta a popełnione na tym etapie błędy mogą przysporzyć wiele problemów.
  • Zachlapanie łazienki – ze względu na częsty brak drzwi w kabinach otwartych istotny jest montaż prysznica ze skierowaniem strumienia wody na szybę aby uchronić pozostałą powierzchnię łazienki przed zachlapaniem.

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze kabiny bez brodzika?

Decydując się na kabinę bez brodzika warto pamiętać, że musimy najpierw dysponować odpowiednim dla tego rodzaju kabin miejscem, ponieważ rozwiązanie to nie sprawdzi się w każdych warunkach mieszkalnych. Nie wszędzie można taką kabinę zamontować. O tego rodzaju kabinach warto rozważać już na etapie planowania budowy domu. Montaż tego rodzaju kabiny nie uda się, jeżeli podłoga w łazience nie będzie odpowiednio wyprofilowana –  co czasami wiąże się z kuciem już istniejących płytek. Może się zdarzyć, że ingeruje się także w przestrzeń pod płytkami, więc jest to ingerencja znacząca.

Ponadto należy zwrócić uwagę na:

  • rozmiar ścianki prysznicowej – szerokość najczęściej wynosi od 70 do 140cm. Firmy często oferują dopasowanie do indywidualnych potrzeb, ale wiąże się to z wyższą ceną szyby. Niektórzy decydują się również na montaż szklanych drzwi wahadłowych lub składanych skrzydeł;
  • kolor profili – najczęściej szyba wykończona jest eleganckimi elementami chromowanymi, które umożliwiają jej przytwierdzenie do ściany. Popularna jest również wersja w kolorze czarnym;
  • Dobór płytek podłogowych – w przypadku użycia płytek z wysokim połyskiem (niezalecane – to płytki bardzo śliskie), warto zaopatrzyć się w antypoślizgową matę, która zniweluje ryzyko upadku pod prysznicem.
➲ Zobacz również  Kuferek na kosmetyki

Etapy montażu kabiny bez brodzika

Montaż kabiny bez brodzika składa się z następujących kroków:

1. Wybór odpływu

Wybrać możemy odpływ punktowy lub odpływ liniowy – są to dwa najbardziej popularne rozwiązania. Odpływ punktowy jest odpływem, który można pokryć płytką, jego wybór zwiększa więc jeszcze bardziej walor estetyczny kabiny. Tego rodzaju odpływ montuje się zazwyczaj pośrodku kabiny bez brodzika. Jest to też odpływ niewielki, warto więc pamiętać, że jeżeli planujemy dużą kabinę prysznicową potrzebne nam mogą być dwa takie odpływy. Odpływ liniowy z kolei może zebrać więcej wody (nadaje się do większych pryszniców).

Do jednego i do drugiego typu odpływu trzeba odpowiednio ukształtować podłogę.
Odpływ punktowy wymaga spadku podłogi po każdej ze stron, w przypadku odpływu liniowego starczy spadek podłogi tylko z jednej ze stron.

2. Wybór izolacji przeciwwilgociowej

Izolacja przeciwwilgociowa zapobiega dostaniu się wilgoci pod płytki, a także chroni niższe kondygnacje budynku przed zalaniem – nie należy więc bagatelizować tego kroku w montażu. Wybierać możemy pomiędzy tradycyjnymi warstwami uszczelniającymi (papa powłoka bitumiczna) lub foliami z żywic syntetycznych.

3. Wybór i ułożenie płytek

Warto pamiętać, że fakt, iż kabina prysznicowa bez brodzika potrzebuje odpowiednio wyprofilowanej podłogi wpływa na to, jakie płytki możemy zamontować, a jakie nie. Czasami łatwiej jest zdecydować się na płytki mniejsze, gdyż duże płytki gorzej dopasowują się do wyprofilowanej (dwuprocentowy spad) podłogi, a przycinanie płytek często negatywnie odbija się na estetyce.

4. Zainstalowanie szyb odgradzających kabinę – zmontowanie kabiny

Po wszystkich poprzednich decyzjach wreszcie przychodzi czas na wybór szyby ogradzającej kabinę. W tym wypadku – podczas montażu – mniej zależy od naszej kreatywności, a więcej od instrukcji producenta, którą to należy się posłużyć. Wszystkie szyby umieszczone są w aluminiowych ramach, posiadają odpowiednie uszczelki i zawiasy, jednak sposób montażu szyb zależny jest od ich modelu – by zakończyć proces montowania kabiny trzeba zapoznać się z kolejną dawką informacji.

Kabina bez brodzika jest więc tak samo urokliwym i użytecznym, jak i problematycznym rozwiązaniem, na które możemy się zdecydować podczas urządzania wnętrz. Warto jednak pamiętać, że nie są to trudności nie do pokonania i czasami warto dać się porwać pięknu tego rodzaju kabin,  nawet mimo trudności związanych z ich wyborem i montażem.


Jaki rozmiar kabiny bez brodzika wybrać?

Dokonując wyboru odpowiedniej kabiny prysznicowej musimy wiedzieć, jakie są rozmiary miejsca, w którym kabina będzie zamontowana. Kabiny są produkowane w różnych rozmiarach, co wcale nie ułatwia wyboru.

Trzeba też wziąć pod uwagę odpowiednią ilość wolnego miejsca, która powinna pozostać przy kabinie prysznicowej. Swoboda wchodzenia i wychodzenia z kabiny jest istotna dla komfortowego korzystania z niej.

Pomimo faktu, że kabiny prysznicowe są produkowane od rozmiaru 60 cm, to najbardziej popularne i poszukiwane są kabiny prysznicowe większe w rozmiarach 80×80 cm lub 90×90 cm. Najpopularniejszy wariant kabiny prysznicowej to rozmiar 80×80, sprawdza się nawet w małej łazience. Można w niej bez problemu zainstalować większe uchwyty oraz wstawić krzesełko. Z tego powodu kabiny o tych rozmiarach dobre się sprzedają. Większe kabiny prysznicowe o rozmiarach 90×90, 80×100 są już przestronne i coraz częściej wykonuje się je jako kabiny prysznicowe bez brodzika. Są funkcjonalne i komfortowe.

Optymalny wybór rozmiaru kabiny prysznicowej bez brodzika

Najlepiej wybrać kabinę prysznicową 80, 90, a nawet 100 cm. Wybór większego rozmiaru musi jednak uwzględniać rozmiar miejsca, jakie możemy przeznaczyć na zainstalowanie kabiny. Wolna przestrzeń przed kabiną prysznicową jest niezwykle istotna.

Przed kabiną nie powinno być mniej niż metr wolnego miejsca, a przestrzeń półtorametrowa jest już bardzo komfortowa, zapewnia swobodne wchodzenie i wychodzenie z kabiny.


Kabiny bez brodzika w Rankingu TOP10

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych otwartych kabin prysznicowych typu walk-in. W rankingu uwzględniliśmy 10 pozycji.


Jak i czym czyścić kabinę bez brodzika?

Pielęgnowanie kabiny prysznicowej wymaga zastosowania odpowiednich preparatów, których moc powinna być dobierana pod kątem rodzaju powierzchni oraz stopnia jej zabrudzenia. W przypadku armatury łazienkowej nie jest zalecane korzystanie z silnych detergentów, mogących wywołać reakcję chemiczną z czyszczonym elementem, jak również często wywołujących reakcję alergiczną u osób np. z uczuleniami skórnymi. W takiej sytuacji warto rozważyć korzystanie z domowych sposobów na walkę z osadami oraz kamieniem w łazience.

➲ Zobacz również  Wanna asymetryczna Besco Praktika 140, wymiary 140x70

Skuteczność silnych sklepowych detergentów na trudne do usunięcia zabrudzenia jest z reguły bardzo wysoka, jednakże coraz chętniej stosowaną alternatywą jest wykorzystywanie chociażby mieszaniny wody z octem, czym z powodzeniem możemy czyścić kabinę prysznicową. Roztwór ten poradzi sobie z osadami kamienia oraz pozostałościami po mydle. Ze względu na brak brodzika nie musimy czyścić tego elementu, najczęściej na podłodze w takiej sytuacji znajdują się płytki, które również możemy odświeżyć za pomocą roztworu octu. Pamiętajmy, aby po jego aplikowaniu odczekać około 15 minut, po czym dokładnie spłukać i na koniec przetrzeć miękką szmatką do sucha.

Na trudno dostępne do czyszczenia miejsca przyda nam się soda oczyszczona, którą aplikujemy na powierzchnię i zostawiamy również na około kwadrans. Po tym czasie szorujemy powierzchnię, a następnie aplikujemy w nie wodę utlenioną.

Celem zmniejszenia ryzyka odkładania się pleśni na ścianach i w zakamarkach łazienki warto ją regularnie wentylować uchylając okno albo otwierając drzwi. Do czyszczenia powierzchni kabiny prysznicowej nie używajmy szczotek oraz szmatek o strukturze silnie ścierającej. Zarysowanie szyby lub szkła akrylowego, a także np. wykonanych z tworzywa sztucznego prowadnic, to sprzyjające do rozwoju pleśni czy tez bakterii środowisko.


Podsumowanie

Wadą kabin bez brodzika jest niezaprzeczanie dość skomplikowany sposób ich montażu (wiele kwestii trzeba przemyśleć), a z kolei niezaprzeczalną zaletą takiego rozwiązania jest jego piękno. Zaletą jest także to, że piękność tego typu kabin może łączyć się z użytecznością – otwarte kabiny walk-in idealnie nadają się do małych wnętrz, pozwalając zagospodarować każdy kąt pomieszczenia.

Wracając do zalet kabiny bezbrodzikowej – rozwiązanie w tym stylu pozwala znacząco modyfikować kształt kabiny prysznicowej, umożliwiając uwolnienie pokładów kreatywności – prysznic może być np. trójkątny, ponieważ nie musimy dopasowywać realizacji naszych pomysłów do kształtu brodzika.


Krótkie FAQ o kabinach bez brodzika

#1 Czy potrzebujemy brodzika?

Hydroizolacja w łazience ma kluczowe znaczenie, ponieważ całe pomieszczenie musi być zaprojektowane w taki sposób, aby zapobiegać wnikaniu wody przez ściany oraz podłogę. Brodzik nie jest jednak konieczny, ponieważ hydroizolację uzyskuje się poprzez np. stosowanie uszczelniających mikrozapraw elastycznych.

#2 Czy brodzik jest lepszy niż płytki?

Brodziki to łatwy sposób na stworzenie wyjątkowej przestrzeni pod prysznic o niestandardowym wyglądzie. Takie jednoczęściowe produkty są zwykle tańsze i szybsze w montażu niż kabiny bez brodzika, są bezproblemową, ekonomiczną opcją, niezależnie od tego, czy przebudowujemy nową łazienkę lub czy ją dopiero aranżujemy.

#3 Czy prysznic potrzebuje drzwi?

Kabiny prysznicowe bez drzwi można zainstalować w rogu lub zastąpić wannę albo istniejący prysznic. Najlepiej umieścić je w tym samym miejscu, co poprzednie instalacje, ze względu na bliskość elementów instalacyjnych i rur z wodą.

#4 Jaka jest różnica między brodzikiem a samą podłogą?

Brodzik to jednoczęściowy element, który pasuje do wnęki prysznicowej. Po wypoziomowaniu niecka jest przykręcana do ściany, a ściany prysznicowe są wokół niej zbudowane. Brodzik, w porównaniu do podłoża i kafelkowej podłogi prysznicowej, musi być przytwierdzony za pomocą mokrego cementu, mieszanki piasku lub podobnego rodzaju zaprawy.

Ostatnie znalezione hasła:

  • https://www iraa pl/kabina-prysznicowa-bez-brodzika/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Ogrzewanie łazienkowe

pon. gru 2 , 2019
Idealna łazienka to łazienka właściwie dogrzana, ciepła. Optymalna temperatura w […]
ogrzewanie łazienkowe

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.