Bateria umywalkowa Rankingi z 10 września 2024

Jaką najlepiej wybrać do umywalki łazienkowej? Czym się kierować przy wyborze? Poradnik zakupowy wraz z rankingiem baterii do umywalki.

nowoczesna jednouchwytowa bateria umywalkowa
nowoczesna jednouchwytowa bateria umywalkowa

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Spędzamy w niej czas każdego dnia, dlatego powinna być możliwie najbardziej dostosowana do naszych potrzeb i oczekiwań. Przed urządzeniem łazienki warto zadać sobie kilka istotnych pytań np. jaka bateria umywalkowa będzie dla nas najbardziej odpowiednia.


Czym różnią się baterie umywalkowe dostępne na polskim rynku?

Bateria umywalkowa wydaje się być mało istotnym elementem naszej łazienki. Wbrew pozorom ma ona duże znaczenie – dobrze dobrana będzie ozdobą, ale również może wpłynąć na zmniejszenie ilości zużywanej wody, co przy większej ilości osób w domu może mieć duże znaczenie dla naszego budżetu.

Baterie dzielimy wg sposobu uruchomienia na:

  • baterie dwuuchwytowe – kiedyś najbardziej popularne, dziś nieco rzadziej spotykane w polskich domach. W tych bateriach sami regulujemy strumień wody osobno dozując wodę ciepłą i zimną. Nie jest to zbyt praktyczne rozwiązanie, jednak nadaje elegancji klasycznej łazience;
  • baterie jednouchwytowe – obecnie najpopularniejszy rodzaj baterii. Strumień i temperaturę wody reguluje się przy pomocy jednego uchwytu. Sprawdzą się one zarówno przy umywalkach, jak i pod prysznicem. Dzięki jednemu zamknięciu z łatwością zastopujemy strumień sody nawet łokciem, kiedy nasze dłonie są zajęte;
  • baterie samozamykające – ten rodzaj baterii najczęściej spotykany jest w miejscach publicznych takich jak restauracje czy stacje benzynowe. Woda uruchamiana jest przez czujnik na podczerwień. Wykrywa on obecność dłoni i automatycznie uruchamia strumień. Następnie po określonym czasie woda przestaje lecieć. W tym przypadku bardzo istotne jest niewielkie zużycie wody oraz brak konieczności ponownego dotykania uchwytów pokrytych bakteriami;
  • baterie elektroniczne – to z jednej strony najdroższa dostępna opcja baterii umywalkowych, z drugiej najbardziej ekonomiczna w użytkowaniu. Specjalny czujnik uruchamia wodę a następnie ją wyłącza, kiedy dłonie zostaną zabrane spod jej strumienia. W ten sposób zużycie wody jest minimalne, nie musimy również niczego dotykać. Sprawdza się to zarówno w miejscach użyteczności publicznej jak i w domach prywatnych, szczególnie przy większej ilości domowników.

Rodzaje baterii umywalkowych ze względu na typ montażu

Baterie umywalkowe różnią się między sobą nie tylko ze względu na sposób jej zamontowania. Mamy zatem do wyboru armaturę:

  • stojącą – ten typ baterii jest najczęściej oferowany przez producentów, posiada największy wybór także pod kątem stylu, jak i wariantów kolorystycznych. Bateria sztorcowa do umywalki poprowadzona jest najczęściej przez jeden otwór znajdujący się w misie (średnica otworu to przedział 2,8-3,5 cm), natomiast od spodniej strony poprowadzone jest przyłącze. Montuje się ją najczęściej w przypadku, gdy przewody doprowadzające wodę są zainstalowane poniżej poziomu misy umywalki. Niewątpliwą zaletą baterii stojących jest ich prosty montaż, instalacja samodzielna nie powinna sprawiać wielkich trudności;
  • ścienną – jeżeli przewody zamontowane są powyżej poziomu krawędzi misy umywalki, wówczas powinniśmy zdecydować się na instalację baterii ściennej, która z reguły wymaga zakotwiczenia na dwóch otworach wlotowych, przygotowanych w ścianie. Przy wyborze konkretnej baterii ściennej zwracajmy uwagę na rozstaw samych rozet pod kątem dopasowania armatury do rur z wodą ciepłą oraz zimną. Z reguły rozstaw ten wynosi 15+/-2cm. W przypadku baterii ściennych wyróżnić można jeszcze modele:
    • natynkowe – rzadko spotykany wariant armatury instalowany w umywalkach, przyłącze montuje się bezpośrednio do rur. Ze względu na dość skomplikowany montaż oraz konieczność dokładnego planowania stosuje się go przy okazji wybierania baterii wannowo-prysznicowych;
    • podtynkowe – plusem takiego rozwiązania jest możliwość ukrycia w ścianie elementów instalacyjnych, w efekcie czego od zewnętrznej strony mamy widoczną jedynie dźwignie z ciepłą i zimną woda oraz wylewkę. Sama głowica baterii znajduje się w ścianie.
  • wolnostojącą – to opcja dla osób poszukujących nowoczesnego i zarazem eleganckiego rozwiązania, którą instaluje się na blatach umywalkowych lub płytach. Ze względu na stosunkowo prosty montaż chętnie są wybierane w przypadku posiadania niestandardowych umywalek, gdzie montaż baterii na misie jest mocno utrudniony lub praktycznie niewykonalny;
  • specjalistyczną – ten typ baterii dedykowany jest przede wszystkim osobom z ograniczonymi czynnościami ruchowymi, a także dzieciom. Chętnie są one wybierane także w przypadku wymogów zachowania szczególnych warunków higienicznych. Co je wyróżnia? Dźwignie mieszaczy są odpowiednio dłuższe, przez co można regulować strumień wody za pomocą nie tylko dłoni, ale również i łokci. Przydatna będzie także głowica termostatyczna, regulująca ciśnienie oraz temperaturę wody chroniąc przed przypadkowym oparzeniem.
➲ Zobacz również  Bateria prysznicowa Kludi D-Vise 378420590. Dane techniczne i Opinie

Bateria umywalkowa – co brać pod uwagę przy zakupie?

  • Tylko od nas zależy, jaka bateria umywalkowa znajdzie się w naszej łazience. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę jakość baterii i samej głowicy termostatycznej. Nie warto na niej oszczędzać, gdyż może okazać się, że niewielka różnica w cenie spowoduje znaczące obniżenie funkcjonalności wybranej przez nas baterii.
  • Kolejnym ważnym czynnikiem, który powinien determinować wybór odpowiedniej baterii umywalkowej, jest dopasowany do instalacji rozmiar, a także wytrzymałość konstrukcji. Wymiary armatury wpływają na komfort oraz funkcjonalność, że szczególnym uwzględnieniem wysokości oraz długości wylewki kranu – chcemy zminimalizować efekt zachlapania podczas codziennego korzystania z umywalki.
  • Design oraz kolor baterii umywalkowej powinniśmy dopasowywać nie tylko do barw samej misy, ale również stylu i wystroju naszej łazienki. Całość powinna być odpowiednio skomponowana i stanowić integralny oraz płynnie wkomponowany w wystrój łazienki element.
  • Sam rodzaj baterii pod kątem konstrukcji oraz sposobu montażu dopasowujemy wedle naszych preferencji i możliwości aranżacyjnych pomieszczenia sanitarnego. W przypadku modeli stojących oraz wolnostojących, gdy pojawi się usterka, możemy zdecydowanie łatwiej zdemontować wadliwy element oraz wymienić go na inną, dopasowaną do armatury część zapasową;
  • Regulacja przepływu wody powinna być płynna i wygodna, ponadto warto postawić na rozwiązania ekonomicznie sterujące jej zużyciem. Oszczędności w tym aspekcie dotyczą nie tylko naszego portfela, ale także i środowiska naturalnego. W tym przypadku znaczenie będzie miała odpowiednia technologia perlatora oraz zastosowanego uchwytu (modele jednouchwytowe zużywają mniej wody niż wersje dwuuchwytowe).
➲ Zobacz również  Bateria prysznicowa Roca Victoria A5A2025C02. Dane techniczne i Opinie

Łazienkę remontujemy raz na kilka lat i dlatego podjęcie odpowiedniej decyzji jest bardzo istotne.


Baterie umywalkowe w Rankingu TOP15

Ranking sierpień 2024

Zestawienie zawiera 15 najchętniej wybieranych baterii umywalkowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie

  • Lepszym, wygodniejszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup baterii jednouchwytowej albo wersji bezdotykowej, gwarantującej jeszcze wyższy poziom higieny.
  • Dobrej jakości bateria umywalkowa jest ciężka i masywna, a to ze względu na zastosowane materiały oraz rozwiązania technologiczne, gwarantujące jej niezawodność i trwałość.
  • Jeżeli zastanawiamy się nad wyborem konkretnej głowicy termostatycznej, z pewnością powinniśmy wybrać taką wykonaną z ceramiki, zapewniającą dłuższą trwałość, szczelność i niezawodność w porównaniu do wersji plastikowych.
  • Baterie umywalkowe nie zawsze występują z nakładką odpowiedzialną za napowietrzanie wypływającej wody celem jej mniejszego zużycia. W takim przypadku możemy zdecydować się na zakup osobnego perlatora, którego cena z reguły nie przekracza kilkudziesięciu zł.
  • Regularne czyszczenie baterii umywalkowej pozwala dłużej zachować nie tylko jej nienaganny wygląd, ale również trwałość podzespołów. W nowoczesnych rozwiązaniach spotkamy dodatkowe funkcje, sterowane za pomocą dedykowanych przycisków – np. usprawnienie procesu odkamieniania czy tez płynniejsza regulacja ciśnienia oraz zużycia wody.

Ostatnie znalezione hasła:

  • https://www iraa pl/bateria-umywalkowa/
  • ranking baterii do umywalek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Szyba prysznicowa

sob. paź 10 , 2020
Szyba prysznicowa to element idealnie wpasuje się w łazienkę wyposażoną […]
drzwi prysznicowe z szybą natryskową

Iraa.pl 2024

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.