Wanna do łazienki Rankingi z 24 kwietnia 2024

Jaki rodzaj wanny sprawdzi się w małej, a jaki w dużej łazience? Kryteria wyboru niecek do kąpieli wraz z rankingiem.

zabudowana wanna łazienkowa
zabudowana wanna łazienkowa

Jeżeli decydujemy się na wannę, musimy mieć świadomość, że stanie się ona najważniejszym elementem aranżacji łazienki – przede wszystkim ze względu na swoje gabaryty. Warto przemyśleć więc starannie, jak powinien się on prezentować. Największe możliwości mają w tym względzie osoby dysponujące dużą łazienką i warto to wykorzystać, inwestując w niebanalne rozwiązania.


Jakie kryteria brać pod uwagę przy wyborze wanny?

To, na którą ostatecznie wannę się zdecydujemy do naszej łazienki, zależy od wielu czynników. Celem uporządkowania oraz ułatwienia ostatecznego wyboru poniżej wytypowaliśmy główne kryteria, które należy brać pod uwagę przy zakupie wanny. Co zatem jest istotne?

  1. Aranżacja łazienki – współgranie elementów wystroju wnętrza łazienki stanowi jeden z ważniejszych czynników, jakie determinują zakup odpowiedniej wanny. Tego wyboru powinniśmy dokonać już na etapie planowania przestrzeni pomieszczenia, aby wszystko było do siebie jak najlepiej dopasowane;
  2. Powierzchnia łazienki – decyduje o tym, na jaką wannę możemy sobie pozwolić. Jeżeli posiadamy dużą łazienkę, wówczas wybór mamy praktycznie nieograniczony, natomiast w małym pomieszczeniu z pewnością zakup np. wanny wolnostojącej będzie pozbawiony sensu;
  3. Dostępna przestrzeń – pomimo stosunkowo sporych rozmiarów łazienka ze względu na rozmieszczenie umeblowania oraz pozostałej armatury może ograniczać nam możliwości wyboru upragnionej wanny. Pomieszczenie przykładowo długie, ale wąskie, wyklucza raczej zakup wanny wolnostojącej, trzeba postawić na model o mniejszej szerokości, najlepiej ściśle przylegający do ściany (np. wanny narożne). Ponadto powinniśmy mieć zagwarantowaną odpowiednią ilość przestrzeni celem swobodnego wchodzenia oraz wychodzenia z wanny – zaleca się przynajmniej 50 cm wolnego miejsca;
  4. Wygoda kąpieli – nie tylko długość i szerokość wpływają na komfort przebywania w wannie, ale także jej głębokość oraz sposób wyprofilowania jej dna. Dobra niecka to taka, w której wygodnie zajmiemy pozycję leżącą;
  5. Dodatkowe akcesoria i udogodnienia – o ile w przypadku takich dodatków, jak uchwyty montowane na ścianie czy też parawan, możemy je zamontować praktycznie przy okazji zakupu dowolnej wanny, o tyle udogodnienia w postaci zagłówków oraz siedziska nie są dostępne na wszystkich typów i modeli. Jeżeli marzymy o domowym jacuzzi, wybierzmy wannę z hydromasażem;
  6. Materiał wykonania – wpływa na trwałość oraz komfort eksploatacji. Najczęściej stosowane są oczywiście wanny akrylowe, wykazujące dużą odporność na czynniki mechaniczne (istotną rolę odgrywa grubość akrylowej powłoki). Wyróżniamy także konstrukcje żeliwne, konglomeratowe, stalowe, drewniane czy też kamienne – każda posiada swoje mocne strony, które przemawiają za jej wyborem;
  7. Rodzaj oraz kształt wanny – mamy tutaj szeroki wybór typów wanien pod kątem kształtu, jak chociażby modele prostokątne, owalne, asymetryczne, a także sposobu i miejsca ich instalacji – narożną czy też wolnostojącą. Odpowiedni rodzaj i kształt dobieramy do aranżacji łazienki, a także możliwości przestrzennych.

Wanna wolnostojąca

W dużej łazience możemy zaaranżować wannę wolnostojącą. Niektóre z takich sprzętów to prawdziwe dzieła sztuki, dzięki którym można osiągnąć naprawdę zachwycający efekt wizualny. Najpopularniejsze są wanny wolnostojące retro, na przykład stojące na lwich łapach, malowane w dowolne kolory. Osoby, które wolą styl nowoczesny bez trudu znajda piękne minimalistyczne wanny wolnostojące o czystej linii lub awangardowe sprzęty dla odważnych – wanny o niebanalnych kształtach czy wanny z przezroczystą ścianą.

Niezależnie od stylu jaki wybierzemy, w przypadku wanny wolnostojącej konieczne będzie zainstalowanie w podłodze baterii z przyłączami.

Do wad tego typu rozwiązania należy przede wszystkim trudność z utrzymaniem czystości – wolnostojąca wanna oznacza większą powierzchnię do mycia i konieczność częstego sprzątania przestrzeni znajdującej się pod armaturą.

➲ Zobacz również  Drzwi przesuwne prysznicowe

Problemem może okazać się też brak miejsca na ustawienie kosmetyków i akcesoriów kąpielowych, doskwierający zwłaszcza użytkownikom wanien retro o zaokrąglonych brzegach. Musimy w tym przypadku wykazać się sprytem i wyobraźnią. Dobrym pomysłem będzie na przykład ustawienie małego eleganckiego stolika przy armaturze, dopasowanego stylem do pozostałych elementów wnętrza (szklanego lub z drewna zabezpieczonego wodoodpornym lakierem). Bardzo praktyczne są też specjalne półeczki nakładane na wannę – najlepiej prezentują się te wykonane z drewna egzotycznego, odporne na wilgoć, bardzo wysmakowane i funkcjonalne; najdroższe modele takich półek wyposażone są w podpórkę na książkę i miejsce na kieliszek czy szklankę.

Standardem w mniejszych łazienkach są wanny zabudowane płytkami, stojące przy ścianie lub w narożniku. To typowe rozwiązanie może okazać się bardzo atrakcyjne, jeśli zastosujemy oryginalne płytki, na przykład ciekawe zdobione kafle dekoracyjne lub mozaikę. Zaletą takiej opcji jest nie tylko oszczędność miejsca, ale także łatwość utrzymania łazienki w czystości.


Wanna z hydromasażem

Odrębną kategorią są nowoczesne wanny z hydromasażem. Na to rozwiązanie pozwolić sobie mogą raczej użytkownicy przestronniejszych łazienek, ponieważ dobrej jakości wanna z tzw. jacuzzi ma spore rozmiary.

Możemy wybierać spośród wanien z masażem wodnym (z odpowiednio rozmieszczonych na ściankach i dnie dysz wypływa woda z regulowaną siłą), perełkowym (z otworów wydobywa się powietrze, które rozluźnia mięśnie i poprawia ukrwienie) lub, uznawane za najbardziej efektywny, masażem wodno-powietrznym. Wanny tego typu wykonane są zwykle z akrylu i oferowane w bogatej różnorodności kształtów, rozmiarów, a nawet kolorów.


Wanny z hydromasażem w Rankingu TOP7

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych wanien z hydromasażem. W rankingu uwzględniliśmy 7 pozycji.


Wanna z prysznicem

Rozwiązanie dedykowane przede wszystkim do niewielkich łazienek, łączące w sobie zalety wanny oraz prysznica. W zestawie otrzymamy drzwi do montażu w postaci parawanu nawannowego, a także prysznic z panelem sterującym.

Wersje 2w1, czyli wanno-kabiny, są o tyle wygodne i praktyczne, że drzwi można domówić dodatkowo do ustawionej już wanny i zamontować – niezależnie od materiału jej wykonania. Jedynym ograniczeniem w tej sytuacji może być jej kształt, dlatego niezbędne będzie przed zakupem wykonanie precyzyjnych pomiarów. Wśród dostępnych na rynku ofert bez problemu powinniśmy znaleźć model, który spełni nasze oczekiwania pod kątem wymiarów. Jeżeli z kolei konieczne będzie sięgnięcie po rozwiązanie niestandardowe, wówczas możemy pokusić się o indywidualne zamówienie parawanu na wymiar po uprzednim przekazaniu danej firmie dokładnego szkicu wraz z określonymi rozmiarami.

Pod względem estetyki oraz komfortu korzystania lepszym rozwiązaniem wydają się być wersje zintegrowane, w których chociażby podłoga w kabinowej części wanny jest przystosowana do pozycji stojącej (jak w zwykłej kabinie prysznicowej), a elegancji konstrukcji dodaje przeszklenie sięgające praktycznie płytek podłogowych.


Wanna narożna

Przy projektowaniu i aranżowaniu łazienki musimy zdecydować, czy wybrać wannę narożną asymetryczną, czy tradycyjną, czy też kabinę prysznicową. Wybór wanny narożnej asymetrycznej jest ciekawym i nieszablonowym rozwiązaniem, zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na tym, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń użytkową łazienki.

Charakterystyka wanny narożnej asymetrycznej

Jak sama nazwa mówi, to wanna, która na nieregularne wymiary. Nie jest w kształcie prostokąta, gdyż jeden bok ma inne wymiary niż drugi i oba są inaczej ukształtowane.

Efekt wizualny takiej wanny jest niezwykły, wanna prezentuje się jako nietuzinkowa i oryginalna, a ponadto decydując się na nią, możemy odpowiednio wkomponować ją w przestrzeń łazienki, wykorzystać miejsca, które pozostawiłaby wanna tradycyjna albo zaoszczędzić te, które zajmowałaby wanna starego typu (klasyczna).

➲ Zobacz również  Ścianka prysznicowa

Nowoczesna narożna wanna asymetryczna różni się od wanny powszechnie znanej konstrukcją misy (zazwyczaj jest owalna i ze ścianami ukośnymi). Posiada wyprofilowane siedziska i oparcia, dostosowane do ciała człowieka, dzięki którym wzrasta komfort kąpieli. Jest to szczególnie ważne dla seniorów i dzieci.

Dodatkowym ułatwieniem jest niższa wysokość wanny niż wanien tradycyjnych. Łatwiej przez to wejść do niej i wyjść z niej po kąpieli. Możliwość ukształtowania takiej wanny wynika z tego, że wykonana jest z akrylu, który daje się łatwo kształtować. Dodatkowym autem tego tworzywa wanny jest miękkość, przyjemny dotyk oraz antypoślizgowość – powierzchnia nie jest śliska, stąd wanna narożna asymetryczna jest bezpieczniejsza w użyciu niż tradycyjna, w której łatwiej się potknąć czy poślizgnąć.

Wyposażenie wanny narożnej asymetrycznej

Producenci wanien tego typu oferują je:

  • z parawanem, zapewniającym komfortową dłuższą kąpiel bez obawy zachlapania łazienki. Parawan nawannowy przypomina ścianę kabiny prysznicowej. Jego wygląd i kształt komponują się kolorystycznie i stylowo z wanną,
  • z hydromasażem, dzięki któremu zażywamy kąpieli i jednocześnie korzystamy z masażu. Kąpiel i Spa w jednym z pewnością podniosą zadowolenie z przebywania w wannie. Taka kąpiel i masaż wodny, to nie tylko dokładnie umyte nasze ciało, ale także odprężone i wypoczęte.

Wanny w Rankingu TOP9

Ranking kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych wanien do łazienki. W rankingu uwzględniliśmy 9 pozycji.


Szybkie FAQ o wannach

#1 Jaka jest różnica między standardową wanną a wanną do namaczania?

Standardowa wanna ma na ogół około 35-40 cm głębokości, więc woda nie będzie całkowicie pokrywać ciała osoby dorosłej. Natomiast wanny przeznaczone do kąpieli różnią się znacznie rozmiarem. Zazwyczaj mają powyżej 40 cm głębokości i pozwalają wodzie przykryć większość lub całe ciało.

#2 Jaka wanna jest lepsza – żeliwna czy akrylowa?

Wanny żeliwne są bardzo trwałe - przy odpowiedniej konserwacji mogą nam służyć przez dziesiątki lat. Wymagają mniej konserwacji niż akryl i mogą być właściwym wyborem do łazienek często eksploatowanych. Wanny akrylowe są również trwałe, jednakże cechują się mniejszą odpornością od wersji żeliwnych.

#3 Która jest lepsza - wanna akrylowa czy porcelanowa?

Powierzchnie akrylowe są mniej odporne na zarysowania niż porcelana, natomiast akryl można naprawić znacznie łatwiej niż porcelanę. Akryl jest cieplejszy w dotyku niż porcelana, wanny akrylowe ponadto zatrzymują w nich ciepło wody do kąpieli dłużej niż wanny żelazne lub stalowe.

#4 Jaki jest najtrwalszy materiał do wanny?

Wanny żeliwne wykonuje się przez wlewanie stopionego żelaza do formy o odpowiednim kształcie, a następnie wygładzanie i powlekanie grubą warstwą szkliwa. Jest to prawdopodobnie najtrwalsza dostępna wanna, a jej wykończenie jest odporne na odpryski, zarysowania i wgniecenia, a także większość rodzajów środków chemicznych.

Ostatnie znalezione hasła:

  • nowoczesna wanna zabudowana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Umywalka łazienkowa

pt. lis 22 , 2019
Umywalka to jeden z pierwszych elementów, jakie wybieramy aranżując łazienkę. […]
umywalka łazienkowa z szafką

Iraa.pl 2022

Niezbędny sprzęt i wyposażenie łazienkowe. Porady oraz rekomendacje w postaci rankingów najchętniej wybieranych produktów.